Стотици хиляди от цялата страна се събраха в Белград на най-голямата антисистемна демонстрация в Сърбия, както организаторите определиха протеста под надслов "15 за 15".

Граждани блокираха движението пред сградата на парламента още по обяд. В 16 часа местно време (17 българско) там бе даден старт и на мащабния антиправителствен митинг срещу управлението на Александър Вучич.

На мястото има и контрапротест, организиран от привърженици на президента. Засега полицията държи на отстояние двете групи.

Ветерани от войните се подредиха в плътна стена пред парламента в Белград, където извършиха и ритуал с тамян, а две колони трактори с изпочупени прозорци преграждат палатковия лагер на контрапротестиращите в Пионерския парк. Силна миризма на дизел се усеща в района, по настилката се виждат следи от изтекло гориво.

Засега обаче ескалация няма, ако се изключи инцидентът от преди началото на протестите, когато кола се вряза в тълпата.

Студенти, които зоват протестът да е мирен, съобщиха пред NOVA, че е имало нападение в Техническия факултет в Белград, където са били ранени студент и преподавател.

Протестът е свикан именно по призив на студентите, които от края на ноември блокират над 60 факултета заради трагедията в Нови Сад, отнела живота на 15 души.

Кореспондентът на БНТ Бойко Василев съобщи, че улиците в сръбската столица са препълнени с протестиращи.

Междувременно докладчикът на ЕП за Сърбия критикува сръбските власти, че не допускат чуждестранни журналисти в страната, предаде ХИНА, цитирана от БТА.

Вчера хърватските медии съобщиха, че сръбските гранични власти са спрели хърватски журналисти на границата и са забранили влизането им в Сърбия. В документ, връчен на журналистите от полицията, се посочва, че няма да бъдат допуснати в страната, тъй като представляват риск за сигурността.

Хърватският евродепутат Тонино Пицула определи връщането на хърватски журналисти като доказателство за недемократичното поведение на сръбските власти. Той предупреди, че подобни мерки няма да предотвратят разпространението на истината.

"Може да спрат журналистите на границата, но е трудно да се спре истината на границата. Когато едно правителство се опитва да спре истината, то със сигурност не е демократично, но очевидно има и причина да се опитва да спре разпространението на истината за себе си по света", каза Пицула пред репортери в хърватския град Осиек.

Според него спирането на журналистите е продължение на стара практика на "режима на Вучич", който систематично пречи на журналисти в Сърбия "да съобщават истината за същността на този режим".

Пицула коментира днешния протест в Белград, като отбеляза, че не е ясно дали "това е етап от протестите или тяхната кулминация". По думите му ескалацията на конфликта не е в интерес нито на протестиращите, нито на правителството.

Дир.бг