Природозащитници поискаха промени в общинските наредби, които според тях не са в синхрон със Закона за защита на животните, както и по-завишен контрол от страна на Общината към собствениците на животни за регистрацията на любимците им, за чипирането им. Призоваха и Общината да отдели средства за безплатни чипове.

Това стана на втора работна среща на природолюбители, ветеринарни лекари с администрацията и кметове на села, на която трябваше да се обсъдят съвместни действия по регулиране на популациите на кучета и котки. До конкретни решения не се стигна.

Кметът Христо Христов апелира защитниците на животните да направят предложения за промени в Наредба 1 и Наредбата за отглеждане на кучета и за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на община Шумен, за да се стигне до по-ефективни действия за грижата за животните.

„Ще направим всички възможно да отделим финансов ресурс в бюджета за закупуване на чипове и за чипиране на домашни любимци, ще обсъдим възможно ли е да назначим експерт, който специално да отговаря за кучетата и котките и за контрола върху нерегламентираното развъждане на животни, защото и това е свързано с финансов ресурс. Ще обсъдим и как да организираме и изнесени регистрации на кучета по селата“, заяви кметът Христов.

Заместник-кметът по здравеопазване и социални дейности Светослава Хайнова каза, че Общината е обновила регистъра си за безстопанствени кучета. Преброяването им е показало, че в края на 2024 г. те са 162, докато в началото на миналата година са били 311.

В регистъра са обхванати само кучетата, които са чипирани и с паспорт, което според защитниците на животни не показва реалната картина на бездомни животни в общината.

ШУМ.БГ