Природозащитници поискаха промени в общинските наредби, които според тях не са в синхрон със Закона за защита на животните, както и по-завишен контрол от страна на Общината към собствениците на животни за регистрацията на любимците им, за чипирането им. Призоваха и Общината да отдели средства за безплатни чипове.
Това стана на втора работна среща на природолюбители, ветеринарни лекари с администрацията и кметове на села, на която трябваше да се обсъдят съвместни действия по регулиране на популациите на кучета и котки. До конкретни решения не се стигна.
Кметът Христо Христов апелира защитниците на животните да направят предложения за промени в Наредба 1 и Наредбата за отглеждане на кучета и за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на община Шумен, за да се стигне до по-ефективни действия за грижата за животните.
„Ще направим всички възможно да отделим финансов ресурс в бюджета за закупуване на чипове и за чипиране на домашни любимци, ще обсъдим възможно ли е да назначим експерт, който специално да отговаря за кучетата и котките и за контрола върху нерегламентираното развъждане на животни, защото и това е свързано с финансов ресурс. Ще обсъдим и как да организираме и изнесени регистрации на кучета по селата“, заяви кметът Христов.
Заместник-кметът по здравеопазване и социални дейности Светослава Хайнова каза, че Общината е обновила регистъра си за безстопанствени кучета. Преброяването им е показало, че в края на 2024 г. те са 162, докато в началото на миналата година са били 311.
В регистъра са обхванати само кучетата, които са чипирани и с паспорт, което според защитниците на животни не показва реалната картина на бездомни животни в общината.
ШУМ.БГ
Коментари
Бета
Общинските служители знаят ли колко кучета са регистрирани? Имат ли паспорт за ваксинация? Почистват ли си след изпражненията? Под терасата ми е пълно с кучешки лайна. Инак обичат животните. Щракат с телефона , кучетата серат, ровят цветята, които бабите са засадили. Колко човека са глобени за замърсяване. Излезте малко из улиците на Шумен.
Каракаш
Никакви кучета по улиците и покрай блоковете на града, само по градинки и свободни пространства далеч от жителите, собствениците на песовете да си носят найлонови торбички зада съберат изпражненията със голи ръце.
Анонимен
Хората знаят ли за какво отиват парите за данък купе които плащаме? Какво получаваме срещу този данък? Правото купето ми да стъпва по асфалтирания тротоар ли? Къде да ги извеждаме тея животни? Къде има място спокойно да ги пуснеш да побягат? 50м в градската и оше толкова до пивовара за град с размерите на нашия са едно нищо.
Към анонимен 8:20
Извеждайте си ги, но чистете след тях. Носете си ръкавичка и найлонова торбичка. За толкова години само трима съм видял да си чистят изпражненията: едно младо момче в градската градина, един мъж до чешмичките до аптека Марешки и една жена до детската градина над бул. Симеон Велики ( не се сещам улицата на лаборатория Ноневи). Другите гледат , като пукели и гледат да им направиш забележка за да се
Анонимен
Щом Хайновата е казала
Анонимен
Тя Ха.... а е компетентна по всички въпроси, тя е мозъкът на общината
Към анонимен 8:20
Довършвам изречението. Достигнала съм лимита на думичките. Останалите гледат, като пукели и чакат да им направиш забележка и да се нахвърлят с юмруци и обиди.
Анонимен
Докато не се направят истински патрули и истински глоби за тези, които просто си изхвърлят ненужната челяд , няма да има никакво развитие. Не може стрина Пенка като й роди кучето или котката просто да ги изсипе някъде. Затворете я за 1 месец само и другият път няма да прави така.
Анонимен
Който си обича домашните любимци, няма да ги изхвърли като боклук . Всички тези бездомничета са от хора експлоататори, такива които си “гледат” кучето на синджир и чакат котката им да им излови мишките, без да я хранят. А като родят просто се изхвърля котилото, защото не е хуманно да се кастрира.