Временно спират акциите по кръводаряване за пострадалите от пожара в кочанската дискотека с над 150 пострадали младежи, част от тях се лекуват у нас, съобщиха от Българския червен кръст (БЧК).
"Благодарение на огромната вълна от съпричастност към пострадалите при трагичния инцидент в град Кочани, Република Северна Македония, на този етап са осигурени необходимите количества от кръв и кръвни продукти", обявиха оттам.
В момента наличните запаси са на оптимални нива, а капацитетът за обработка и съхранение е временно запълнен.
"Лечението на пострадалите младежи ще бъде продължително, нуждата от кръв е динамична и може да възникне във всеки следващ етап от тяхното лечение. От Националния център по трансфузионна хематология се ангажират да актуализират редовно необходимостта от кръв и кръвни продукти, а ако отново възникне нужда от кръв БЧК ще организира акция за кръводаряване", допълват Червения кръст.
БЧК изказва искрената си благодарност към всички, които откликнаха на призива и дариха кръв: "Вашата хуманна помощ е безценна и доказва, че човешката солидарност и съпричастност доказват силата на общността".
Оттам благодариха и на Министерство на здравеопазването, на Националния център по трансфузионна хематология, УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов", на районните центрове по трансфузионна хематология и Военномедицинска академия.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Българите са велик народ и такива моменти доказват точно това! Никой не може сломи Българския дух и сърце! Нито така наречените велики сили, нито европа, нито политиката!
Анонимен
И сега РСМ ще продаде кръвта, дарена от нас за тях, както нарязаха и продадоха за скрап танковте и оръдията, дето им ги подарихме, когато ги признахме за държава, за да има с какво да се отбраняват. А те викат и до днес "Умрете, бугари татари!". От благодарност така говорят, да не си помислите, че ни мразят?! Не.