Община Шумен има намерение да възстанови с помощта на граждани неработещи и занемарени обществени чешми в Шумен и региона. Инициативата е наречена „Нов живот за старите чешми“, стана ясно на работна среща в сградата на кметството.
Присъстваха кметът Христо Христов и заместниците му Даниела Русева и Виктория Ковчазова, директорът на общинското предприятие „Строителство и благоустройство“ Галин Ганчев, бившият управител на ВиК Светлозар Дамянов, както и граждани.
„Започваме тази инициатива с надеждата да възстановим колкото може повече чешми. До момента имаме постъпили предложения от граждани и инициативни комитети за пет чешми, но продължават да идват нови предложения. Тази първа среща е с идеята да набележим някои от основните чешми и да опитаме да ги възстановим“, каза кметът Христо Христов.
„Идеята на това събиране е да бъде обединена тази обществена, гражданска енергия и всички идеи да вървят в една посока, така че да се случат нещата. Общината ще координира действията по възстановяване на чешмите, защото ще са нужни разрешения, например за Куршун чешма и Бялата чешма, които са паметници на културата. Но наистина бихме желали да възстановим колкото се може повече чешми там, където са запазени водоизточниците“, допълни заместник-кметът Даниела Русева.
На срещата бяха набелязани седем чешми, за които има данни, че от тях може да потече вода или има проблеми за отстраняване – Куршун чешма, чешмата под Часовниковата кула, втората чешма по пътя за село Лозево, чешмата при завоя по пътя за паметник „Създатели на българската държава“, в парк „Кьошкове“ до бившето заведение „Лъвчето“, Бялата чешма в кв. „Боян Българанов“, чешма в Костена река.
Постъпи предложение за чешмата по пътя към Ловната хижа, за която обаче няма данни дали може да се възстанови.
Най-много са предложенията в Общината са постъпили за реставриране и за пускане на водата на Куршун чешма. Идея за това са дали отец Красимир, Румен Йорданов, представител на строителите-ветерани, семейство Индже. От боксовия клуб в Шумен пък са поискали да участват в облагородяване на парка около Куршун чешма.
Конкретно предложения за реставрация на Куршун чешма, ангажимент за финансиране на дейностите бе представен от Венцислав Венков от името на семейство Индже. „Чешмата е паметник на културата и самата реализация на проекта ще струва време и пари. Г-н Фикрет Индже и неговото семейство изявиха желание да направят реставрация на чешмата и да финансира проекта. Имаме договорка с арх. Васка Рачева да направи проекта за реставрация. Само той струва 20 000 лв. След това предстои одобрение от Министерството на културата, а после и да се избере фирма, която има лиценз за реставрации на паметници на културата“, заяви Венков.
Отец Красимир подкрепи идеята. „Ние искаме чешмата да се възстанови. В момента тя е в лошо състояние, покривът й е наклонен. Можем да посочим дамарите, т.е. откъде извира водата. Можем да направим тази чешма да протече“, заяви отец Красимир.
Паметник на културата е и Бялата чешма в кв. „Боян Българанов“. За нея Венков показа скица за проектиране от 2018 г. Финансиране за реставрацията й на този етап няма осигурено.
За останалите чешми бяха посочени проблеми, които могат да се разрешат, стана ясно на срещата.
Втората чешма по пътя за Лозево има запушване в тръбите след шахтата. Според Николай Николов, който живее в района и е един от хората, които поддържат чешмата, там е необходимо да се подменят тръби и водата да потече с по-голям дебит. За чешмата под Часовниковата кула е необходимо да се изгради шахта, за да не тече водата на улицата.
За тези два обекта Галин Ганчев ще проведе среши с ВиК, за да се координират и извършат дейностите.
Галин Ганчев посочи, че за да се възстанови водата за чешма „Фатмаджика“ на завоя към Паметника, са нужни доброволци, които трябва да работят на стръмен терен, където се намира изворът.
Следващата седмица ще се проведе нова среща, на която да се конкретизират още от дейностите, които предстоят.
От Общината се похвалиха, че в края на миналата година вече са възстановили една обществена чешма. Тя е в кв. „Дивдядово“ до комплекс „Бохеми“. Там заедно с жители на квартала са сменени тръби, обновена е фасадата.
Община Шумен призовава шуменци да се включат с посочване на нетечащи чешми на територията на общината на имейл mayor@shumen.bg, както и да се включат във възстановяването им. След като бъдат уточнени дни, в които ще се работи по чешмите, гражданите ще бъдат уведомени за това и ще могат да се включат с доброволен труд.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
То няма една пешеходна пътека над пожарната, да не говорим за тротоари, явно хората там се движат с хеликоптери
Анонимен
Въоръжете се с търпение, поне 6м ще чакате да ви одобрят проекта.
Анонимен
На самото плато да се направят чешми, както и да се почистят тези на заслон Детелина и Теменуга.
Анонимен
добра идея
Анонимен
мАЙКА ВИ общинарска, само рекетирате и пречите на хората.
Анонимен
Хора, то вода няма да имаме за пиене скоро, не мисля че е удачно да разхищаваме питейната ни водата. Поне да измислят начин да може да се спира и пуска водата.
Анонимен
Браво! Страхотна инициатива ,дано да се случи ! МОЛЯ ВИ , възстановете / ремонтирайте/ водната каскада -100 метра са !!!
Анонимен
Това е много добра новина дано да се осъществи
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата