Броят за загиналите в катастрофалното земетресение в Мианма нарасна на 1644 души, предадоха световните агенции, като се позоваха на информация на управляващата хунта в Мианма.

Над 200 души са водени за изчезнали. Ранените са 3408. Очаква се и тези бройки да нараснат.  Има съмнения, че загиналите дори може да са 10 000 души, отбелязва Асошиейтед прес.

Спасително-издирвателните операции в Мианма продължават, по-специално в най-големите засегнати градове - Мандалей и столицата Найпидо.

Спасителни екипи и оборудване вече пристигнаха от други страни. Но този процес се затруднява от щетите, които трусът нанесе по инфраструктурата на летищата на двата града.

Сателитни кадри на компанията "Планет лабс Пи Би Си" показаха, че трусът е разрушил кулата за контрол на въздушния трафик на летището в Найпидо, предаде Асошиейтед прес. Засега не става ясно дали при рухването на кулата има ранени или убити.

Самолетите със спасителните екипи кацат на летището в Янгон вместо директно в засегнатите Найпидо и Мандалей.

На други места придвижването на спасителните екипи е затруднено заради това, че много пътища са разрушени при земетресението.

Същевременно спасители днес извадиха изпод развалините на срукен жилищен блок 30-годишна жена в Мандалей, предаде Франс прес.

Жената беше транспортирана в болница. Тя е била под развалините в продължение на 30 часа, предаде Би Би Си. Тя бе отнесен на носилка и бе посрещната с аплодисметнти от спасители и минувачи. Тя прегърнала съпруга си преди да бъде откарана в болница за медицинска оценка.

Всяка улица в града е със срутена сграда в резултат на петъчния трус от 7,7 по Рихтер. Разтревожени жители чакат пред повредените си и рухнали домове спасителни екипи и всякаква помощ от правителството, което все още не е пристигнала.

Жителката на Мандалай Сандар Уин, на 45 години, разказала пред "Ал Джазира" как шестгодишният й син е бил заклещен под падащи отломки и е получил фрактура на таза.  Тя разказа, че е довела момчето си в болницата в Мандалей, но те не са били приети, тъй като здравното заведение е било препълнено с жертви на земетресението.

"Трябваше да отидем в частна болница. Сега той е в операционната зала", каза Сандар Уин. Той е единственото ни дете. Сърцето ми умира като виждам сина си така.

Спасителният работник Уай Фио заяви, че екипите за търсене и възстановяване правят всичко възможно, но са затрупани от мащаба на разрушенията и липсата на "правилно оборудване".

"Има много хора, които все още са в капан под отломките. Надяваме се да ги спасим, но надеждата не е толкова голяма", каза Уай Фио, добавяйки, че комуникациите също са проблем, тъй покритието на телефоните е слабо, а достъпът до интернет е почти невъзможен.

Военните на Мианмар са изпратили войски в засегнатите райони, но "те не помагат", каза още спасителният работник.
"Тук нямаме нужда от тях", каза той и добави: "Нуждаем се от подходяща помощ".

Агенция Ройтерс съобщи, че спасителните работници в Мандалей е трябвало да заемат машини от частния бизнес, за да помогнат за преместването на отломките, а някои жители са се обърнали към Facebook, за да призоват за дарения на оборудване, за да подпомогнат спасителните усилия.

"Спасителните операции в града сега се насочват към възстановяване, тъй като времевият прозорец за спасяване на оцелелите се затваря", каза кореспондентът на "Ал Джазира" от Мандалей.

Последните данни от Банкок са за 11 загинали, 32 ранени и 83 в неизвестност, предаде Би Би Си.

В хаоса, последвал катастрофалното земетресение в Мианма, усетено много силно и в Тайланд, жена роди момиченце, докато беше евакуирана от болница в Банкок като предпазна мярка, предаде Ройтерс, цитирана от БТА..

36-годишната тайландка отишла в болницата на рутинен преглед заради бременността си, но когато сградата се разтресла от земетресението жената получила контракции, водите й изтекли и тя започнала да ражда.  Като предпазна мярка пациентите били изведени от болницата. И тогава жената родила пред болничното заведение, обградена от медицински персонал.

Дир.бг