Проверява се дали няма грешки при проектирането на пътя край Телиш, където загина 12-годишната Сияна, след като ТИР помете техния автомобил, а дядо й е в болница тежко ранен. Това съобщи по време на парламентарния контрол премиерът Росен Желязков.

Междувременно стана ясно, че следователи са влезли в сградата на Пътното управление в Плевен, което отговаря за поддръжката на фаталния участък.

В Областното пътно управление се извършват претърсвания, изземва се документация, която е свързана с поддръжката на пътния участък между Луковит и Телиш, съобщи БНТ. Изземват се и документи, свързани с извършването на ремонти в този участък, както и всички сигнали и предписания, които са подавани както от шофьори и граждани, така и от кметове на населени места в района и органите на "Пътна полиция" в МВР.

По разпореждане на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов екип от следователи от Национална следствена служба провеждат нов оглед на мястото на тежката катастрофа на пътя Телиш - Радомирци, на която в началото на седмицата загина 12-годишната Сияна. Преди ден Сарафов разпореди случаят да бъде поет от националното следствие.

На място са и експерти, които ще извършат следствен експеримент, който да установи всички обстоятелства около пътното произшествие.

Пред депутатите пък премиерът обобщи, че в този трагичен случай има "изначални проблеми, свързани с пътната инфраструктура".

    "В момента Агенцията за пътна безопасност, паралелно с проверката, която е назначена в агенция "Пътна инфраструктура", ще изготви доклад, от който ще се види дали още при проектирането и изпълнението на този път, говоря десетилетия назад, няма сбъркани радиуси на двата следващи завоя, които са при спускането", каза министър-председателят, цитиран от БНР.

Ще се проверява още къде е свързан проблемът с пътната маркировка и обозначаването на скоростта. "Има ли отговорни лица, които не са си свършили работата?", добави той.

Желязков заяви, че е скептичен, че отстраняването на ръководството на Пътно управление Плевен ще реши проблема.

    "Защото най-нелепото и непоследователно поведение е някой да бъде отстранен. Уверявам ви, че ако бъде много ясно установена вината, съпричастността, в това число и бездействието на когото и да е, той ще бъде най-малкото отстранен", категоричен беше премиерът.

    "Това е изключително голяма трагедия. Не само за семейството, а за усещането ни като общество, за възможността да се справим с един от най-големите проблеми, които имаме в последното десетилетие - с пътнотранспортните произшествия, пътния травматизъм и смъртността по пътищата, в които ние сме водещи. Много почернени семейства има и техният гняв и търсенето на адекватни отговори от държавата е оправдан и справедлив", заяви премиерът.

Той посочи, че вярва в системните действия, които обаче липсват в нашата държава и особено в областта на пътната инфраструктура.

"Проблемът с пътнотранспортните произшествия и в резултат на тях на висока смъртност и пътен травматизъм се дължат на комплексни фактори", подчерта той, а след това изброи проблемите, свързани с инфраструктурата, контролната дейност на държавата и поведението на шофьорите на пътя.

Междувременно вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов каза, че работната група, създадена по заповед на премиера, вече е намерила решение как ефективно да се измерват и санкционират претоварените камиони.

    "В тази работна група разгледахме възможността да бъдат използвани кантарите му за измерване в движение, с които разполагат тол управлението, които са над 100 на брой. Намерихме варианта с т.нар. периодично калибриране. Очакваме от лятото на тази година да можем да получаваме електронна нотификация от страна на тол системата, къде се движи претоварен камион, той да бъде спиран, съответно да му бъде връчено наказателно постановление", обясни Караджов в отговор на депутатски въпрос по повод фаталния инцидент край село Телиш.

Дир.бг