Министърът на вътрешните работи Даниел Митов разпореди всеобхватна проверка на състоянието на опасните участъци от пътната мрежа на територията на цялата страна. Това съобщиха от пресцентъра на МВР.
Разпореждането е вследствие на обществения отзвук след фаталната катастрофа край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна, а дядо й се бори за живота си, след като ремаркето на тир помете автомобила им.
Компетентните полицейски структури в Главна дирекция "Национална полиция" и областните дирекции на МВР ще проверяват дали опасните участъци, идентифицирани чрез интерактивната карта на Дирекция "Комуникационни и информационни системи", са сигурни за движение и обезопасени съгласно издадените предписания на полицията, както и дали са издадени предписания за тях.
Следващата седмица министър Митов ще представи на министър-председателя Росен Желязков доклад с предложения за комплексни мерки, чиято цел е сериозно подобряване на пътната безопасност, както е записано и в програмата с приоритетите на правителството, посочиха от ведомството.
"Крайно време е да прекратим войната на пътя, която убива нашите деца и близки, като се превръща в риск за националната сигурност на България. В рамките на законовите ми правомощия, като министър на вътрешните работи, няма да пожаля усилия и време, за да не допускаме повече по българските пътища да загива бъдещето на нашата нация", заяви министър Митов, цитиран от пресцентъра.
Министърът казва, че няма да приеме "дежурните" оправдания, че са необходими нови промени в законите, свързани с пътната безопасност. Направени са и ще бъдат направени предложения, но дотогава МВР няма да стои безучастно и като регистратор на гише да вписва поредните жертви и ранени на пътя, посочва Даниел Митов, цитиран от БТА.
По разпореждане на и.д. главен секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков днес и утре необозначени автомобили с цивилни служители от "Криминална полиция" излизат по пътищата в страната, за да следят за нарушения на правилата за безопасно движение.
Те имат за задача да заснемат и докладват агресивните водачи на леки и товарни автомобили, които са риск за останалите участници в движението. В координация с униформените служители, тези водачи със съответните превозни средства ще бъдат извеждани от пътния трафик за налагане на санкции, информираха още от МВР.
Проблемът с пътните произшествия, и в резултат на тях високата смъртност и пътен травматизъм, се дължи на комплексни фактори, които включват подготовката на водачи, състоянието на инфраструктурата, контрола и отношението и отговорността на участниците в пътното движение, каза вчера премиерът Росен Желязков по време на участието си във вчерашния парламентарен блиц контрол, където отговори на въпрос за зачестяващите пътни инциденти в България.
Междувременно, след Плевен се готвят протести и в други градове на страната след смъртта на 12-годишната Сияна. Организират се и подписки с искане за оставки в Пътната агенция.
От Европейския център за транспортни политики са подавали над десет сигнала за състоянието на трасето, където загина детето, два от тях са конкретно за въпросния участък.
Село Радомирци, край което стана фаталният инцидент със Сияна, живее в постоянен страх. Заради първокласния път между Луковит и Плевен. Кметът на Петьо Йотов разказа, че допреди няколко години ситуацията била спокойна, но ремонтът на възловия път между Мездра и Ботевград, чийто край не се вижда, пренасочил тежкотоварния трафик от Видин по тяхното трасе.
"Пътят е направен преди 50-60 години за оня трафик, тогава основните товари се пренасяха с жп транспорта, тези товари ги нямаше тука и този път допреди няколко години си беше много хубав", обясни още Петьо Йотов пред бТВ.
Според пътния експерт Диана Русинова през последните години поддръжката на пътищата у нас е драстично занижена, проблем е и липсата на магистрала в Северна България, бави се и ремонтът на Е-79. Общо 12 сигнала са подавани за трасето между Радомирци и Телиш и два за конкретния участък, на който загина Сияна.
След фаталния пътен инцидент ръководството на Пътното управление в Плевен беше уволнено, а там влязоха следователите от Националната следствена служба, които иззеха документация. Ще се проверява и за грешки при проектирането на пътя край Телиш. Оказа се, че на същото място има над 30 катастрофи през последните години с три жертви, сред което 12-годишното дете.
Дир.бг
Коментари
Добави коментар