"Съставът и функционирането на Висшия съдебен съвет, както и политическата независимост и ефективното функциониране на Комисията за противодействие на корупцията трябва да останат на преден план в дневния ред за реформи, които ще бъдат предприети от правителството" - това заяви пред медиите европейският комисар за демокрацията, правосъдието, върховенството на закона и защитата на потребителите Майкъл Макграт, който е на посещение в България.

Визитата на комисар Макграт е част от годишния цикъл в областта на върховенството на закона - ежегоден процес, който улеснява диалога между институциите на ЕС, държавите членки и заинтересованите страни относно развитието на върховенството на закона, се посочва в съобщението от  Представителството на Европейската комисия в България.

Еврокомисарят се срещна с министъра на правосъдието Георги Георгиев, след което двамата дадоха брифинг за медиите.

"Проведохме изключително ползотворна среща, в рамките на която заявихме категоричната решимост на правителството да положи всички необходими усилия, за да може България да постигне по-добри резултати в областта на върховенството на правото, въпреки политическата нестабилност, която до голяма степен предопределя и доклада за случилото се през изминалата година", каза министър Георгиев. 

"С усилията си от 16 януари до днес ние успяхме да активизираме диалога с ЕК, да започнем активно обсъждане не просто на общи политически послания, а на конкретни мерки, които имат за цел, както да изпълнят ангажиментите ни като държава - членка на ЕС, така и преди всичко да отговорят на потребностите на българските граждани", каза още министър Георгиев.

От своя страна Макграт заяви, че част от препоръките от предишния доклад не са изпълнени и ще влязат и в новия. Той добави, че някои въпроси остават отворени, като например политическата независимост на Комисията за противодействие на корупцията

"Докладът за върховенството на закона от миналата година отбеляза напредъка, постигнат през последните години с приемането на промени в Конституцията и съдебната независимост, както и подобряване на прозрачността в държавната реклама.

Знаем, че има някой пречки след публикуването на доклада за върховенството на закона през 2024 г. за въпроси, свързани със състава и функционирането на Висшия съдебен съвет и ефективното и безпартийно функциониране на Комисия за противодействие на корупцията (бившата КПКОНПИ), които трябва да останат на преден план в дневния ред за реформи. Наясно съм с усилията, които са извършени към момента, напредъка, който е постигнат и що се отнася до новото ръководство на Комисията за противодействие на корупцията". 

В програмата на срещите на Макграт в София бе и разговор със заместник министър-председателя и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, както и с комисиите по конституционни и правни въпроси и по европейските въпроси и контрол на европейските фондове в Народното събрание. По думите на Макграт предстои да запознае представители на парламента с работата, която е извършена по настоящия доклад за върховенство на закона.

"Проведох среща с Томислав Дончев и обсъдихме последните развития по отношение на правосъдието и противодействието на корупцията, които са елементи от ПВУ. Искам да поздравя правителството за това, че направиха приоритет изпълнението на ПВУ", заяви Макграт.

"Изключително важно е да продължим да насърчаваме искрен диалог по въпросите за върховенството на закона на национално и европейско ниво. Препоръките от доклада за върховенството на закона на България са резултат от подробен анализ и тяхната цел е да подкрепят държави като България в усилията да засилят върховенството на закона", обясни още Макграт.

Дир.бг