Представители на ресторантьорския и хотелиерския бизнес излизат днес в София на общонационален протест под надслов "Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги" с искане за запазване на диференцираната ставка на ДДС за сектор "Туризъм" от 9 процента.
Протестиращите ще се съберат от 15:00 ч. до 19:00 ч. на столичния площад "Княз Александър I Батенберг". Заведения ще затворят от 14:30 ч. до 19:30 ч.
Протестът е организиран от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България. Те се обръщат към всички свои членове, служители, симпатизанти, както и към подкрепящите ги бизнеси днес да преустановят дейността си и да подкрепят каузата за съхранение на работните места и бизнеса.
За 7 април се състоя символичен протест "9 минути тъмнина за 9 процента ДДС" във всички заведения в страната, на 8 април беше организиран митинг шествие във Варна, а заведения бяха затворени от 15:30 ч. до 17:30 часа.
До крайната мярка се стига в резултат на многобройните призиви от страна на ресторантьорския бранш към представителите на управляващото мнозинство за среща, на която да бъдат обсъдени предложенията за повишаване на събираемостта, както и аргументите на бранша за запазване на 9-процентния данък за клиентите на заведенията. Бизнесът многократно заяви, че връщането на ДДС ставката на 20 процента ще доведе до фалити, преустановяване на дейност, намалени обороти, съкращаване на кадри - процеси, които вече са започнали. От бранша напомниха, че страната ни е единствената държава в ЕС, която развива туризъм, и не е с намалена ставка за сектор "Ресторантьорство".
Първата вълна от протестни действия на бранша се състоя през март. През втората половина на месеца председателят на Сдружението на заведенията в България Емил Коларов съобщи за БТА, че протестни акции е имало във Велинград, Пловдив, Варна, Монтана, Димитровград, Благоевград, Кюстендил, Велико Търново, Сандански, Ловеч, Благоевград, Симитли, Пазарджик и други градове.
Връщането на ДДС ставката за ресторантьорите до предковидните й нива стана поетапно.
През първата половина на декември 2023 г. депутатите удължиха диференцираната ставка от 9 на сто ДДС за ресторантьорите до 31 декември 2024 г. Това стана с гласуваните на второ четене текстове от Закона за данък върху добавената стойност. В средата на януари тази година парламентът прие окончателно на второ четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на държавния бюджет и на бюджетите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за тази година, който беше в сила от 1 януари 2025 г. Не бяха допуснати за обсъждане и гласуване в пленарната зала редица предложения, сред които искането за удължаване на преференциалната ставка за ресторантьорите от 9 на сто.
"Заявили сме ясно, че няма да променяме данъчно-осигурителната тежест и ще внесем проект на бюджет с действащия Закон за данък върху добавената стойност", каза в началото на февруари премиерът Росен Желязков.
Отпадането на намалената ставка от 9 на сто на ДДС за доставката на туристически услуги и на услуга за използване на спортни съоръжения след 30 юни 2024 г. и за доставките на ресторантьорски и кетъринг услуги след 31 декември 2024 г. са с общ бюджетен ефект от 371,5 млн. лв. допълнителни приходи за 2025 г., е записано в Актуализирана средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025-2028 г. (мотиви към законопроекта за държавния бюджет за тази година бел. реп.), сочи справка в интернет страницата на Министерството на финансите.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Що не затворят от 19 до 24 часа,ааа?
Анонимен
10лв за пържени картофки и пак недоволни. Накупили си скъпи коли и къщи, а на служителите мизерни заплати и квото си изкарат от бакшиш.
20%
намалиха ддс на 9% преди година и цените в хотелите и рестарантите скочиха с 25%? трябва да остане старото ддс
Анонимен
На всеки ъгъл има заведение, а през две пресечки - ресторант. Как така преди ковид кризата всички плащаха 20% ДДС, после при 9% не намалиха цените, а сега им идвали много същите 20%? Тези, които не могат да се справят с управлението им, да затворят и да останат само по-читавите. Това е пазарната икономика - търсене и предлагане, конкуренция. Многото маймуни на клона-хранилка накрая го чупят.
Анонимен
Кой ще ни даде парииии !??
Анонимен
Не виждате ли ,заведенията празни, хората по пейките пият кафета, кога е било такова нещо, абсолютна алчност и скъпотия! Кафето, колкото в Милано,2,50, хората по света от оборота печелят, нашите от две кафета да избият цял ден, големи тарикати!
Анонимен
Малко им е. Даже 50% трябва да го направят!!!
Анонимен
Най-големите мошеници на протест!!!
Анонимен
Да им го направят 30% .Собствениците супер алчни,искат с малко работа да печелят здраво.Като навсякъде да останат само тези които могат да работят при тези условия.Ако не са разбрали Ковид фъндъка отдавна свърши.Затваряйте,ще отворят други и ще работят в това положение.