Широколистни фиданки от видовете цер, космат дъб, бук и сребролистна липа ще се засадят на местата, където са изсечени изсъхналите заради гъбата Diplodia pinea борови дървета на територията на РДГ – Шумен.
Днес такова място на Шуменското плато служители на Горското стопанство залесиха с липа.
„В резултата на тази сеч на заболелите борове на места се образуват малки прозорци свободни площи. Те ще бъдат залесени, както правим днес, с широколистни фиданки, местни дървесни видове. Основно ще се използва космат дъб, цер и бук, като досега с бук не са извършени залесявания“, обясни директорът на РДГ – Шумен инж. Емил Гелов. Той допълни, че липата се вкарва сред другите видове заради изискването да се използват до 10% медоносни видове при залесяване.
Обследването миналата година показа, че до 20% от насажденията с борови дървета на Шуменското плато са засегнати и съхнат заради гъбата Diplodia pinea. „През април и май ще бъде извършена ново лесопатологично обследване и ще имаме нови данни, тъй като трябва да изчакаме да се появят нови иглички по боровете, за да се разбере дали има прогресия в развитието на тази гъба или нещата ще се задържат в този мащаб, който имаме досега“, каза още Гелов.
На въпрос на ШУМ.БГ колко от заболелите дървета ще бъдат изсечени директотът на РДГ – Шумен заяви, че тези, които са с по-голяма част повреда в короната задължително ще бъдат премахнати и допълни, че този процент - около 20, е в рамките на една стандартна сеч.
Като се изключи тази гъба по боровете, на територията на РДГ – Шумен няма констатирани заболявания по дърветата, които да имат по-широко разпространение. „Има отделни случаи. Такъв локален пример е със смърчовете по алеята между детската площадка на „Кьошковете“ към Лъвчето, където около 60 дървета са поразени от корояд типограф. Те са напълно изсъхнали и трябва да бъдат премахнати. Но хубавото в случая е, че този корояд напада само смърчови дървета, а тук на платото са борови и те не са застрашени от него", обясни Емил Гелов.
През тази година на територията на РДГ – Шумен е планирано да се залесят 91 дка горски територии. За целта са произведени 219 840 фиданки. През миналата година в област Шумен са залесени 163 дка.
ШУМ.БГ
Коментари
Тинко Т.
С тоз Емил Гелов навремето учехме заедно кларнет в музикалното в Котел как е успял да стане горски деректор.Сигурно човек на Пеевски
999
А не трябва ли клоните от сечта да се изнасят извън гората за да не заразят и това което е оцеляло?
Анонимен
Супер! Все така с положителните промени!
ГОРСКИ
Заащитата на горите от гъбни заболявания и насекомни вредители - е едно от най-важните задължение на "горските"-изискващо висок професионализъм! Когато се загуби битката, трябва да се залесява... Това е трудо и скъпо мераприятие, изискващо много знания и умения ... ,а резултата се "брои на есен"! БРАВО за начинанието !
Анонимен
Май най големите хайдуци в гората, ще се окажат Горските.
Анонимен
Само не разбирам как и под такава положителна новина пак са се намерили някакви да мрънкат в коментарите. То бива да има конструктивна критика ама това е хронично черногледство някакво..
Анонимен
Гора добре , а вода откъде?
Анонимен
Ще носиш с кофите.
Геронтиев
Уважаеми Г-н Гелов,
Вместо, да се занимавате с черен ПИАР, работете си по-задълженията, като да проверявате и извършвате, контрол по това, какво се транспортира и какво се изписва по превозни билети! Заповядайте, да проверите именно в ДГС Смядово, Преслав и Върбица! Как вместо трупи се изписват ОЗМ