Министерството на регионалното развитие и благоустройството ускорява действията по обезопасяване на 36-те критични пътни участъци в страната. Очаква се и подобряване в организацията на движението в най-натоварените участъци по време на предстоящите празници. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов пред журналисти във ведомството след края на съвещание с областните пътни управления. По думите му един от проблемите е, че служители на АПИ масово напускат, "а ако тръгнем и да ги уволняваме, няма да има кой да направи разчетите кои дупки да се изкърпят".
Иванов обясни, че съвещанието се е наложило да бъде проведено по-рано от планираното, тъй като е необходима бърза реакция по отношение на 36-те критични точки по пътищата и действията, които трябва да бъдат предприети за тяхното обезопасяване, както и с оглед на предстоящите Великденски празници и нуждата от организация на движението.
"Знаете, че се очаква изключително сериозен автомобилен трафик. Много български граждани ще пътуват през тези дни, затова обсъдихме състоянието на републиканската пътна мрежа и спешните участъци, които трябва да бъдат рехабилитирани възможно най-бързо - в рамките на възможностите на държавния бюджет и процедурите за избор на изпълнител", коментира министър Иванов.
Всички срокове за обезопасяване на критичните точки вече са публикувани на сайта на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), допълни министърът. В момента се обсъждат възможности някои от сроковете да бъдат ускорени, а процедурите - съкратени, поне тези, които зависят от МРРБ и АПИ. Въпреки това, голяма част от мерките изискват съгласуване и с други институции. Затова министър Иванов призова за по-експедитивен подход в съгласувателните процеси, за да могат поетите ангажименти да бъдат изпълнени.
Регионалният министър припомни, че в понеделник е поканил представители на неправителствени организации и Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата" за създаване на съвместни екипи, които да извършат оглед на проблемните участъци. "Има различни гледни точки по въпроса как точно да бъдат обезопасени тези места", допълни Иванов.
Най-неотложните мерки ще бъдат свързани с подобряване на организацията на движението в най-натоварените точки по време на празниците, за да се намали рискът от пътни инциденти. Освен това организацията ще бъде такава, че напускащите големите градове да бъдат с предимство, тъй като потокът в тази посока е по-силен - и съответно обратно, когато хората се връщат.
"В Български извор вече са поставени ограничителни колчета, в района на Микре се работи - там дейностите ще бъдат ускорени. Ще поканим Столична община на среща, тъй като има сериозен спор относно поддръжката на участъка към Панчарево. Те са задължени да го поддържат, но това не се случва", заяви министърът. Той подчерта, че подкрепя протестите и разбира хората, че държавата трябва да предприеме спешни мерки. По думите му съвещанието, което се проведе днес, е отговор на техните искания.
"През миналата година заради липсата на договори за пътно поддържане не са изпълнени голяма част от ангажиментите по пътищата. Поради тази причина не са правени голяма част от планираните ремонти. Търсим най-оптималните варианти за решаване на натрупаните проблеми. В момента се възлагат процедури, за да се изпълнят предвидените дейности. Работим в извънреден режим, за да наваксаме загубеното време", коментира още регионалният министър, цитиран от БТА.
"Подкрепям протестиращите. Имат основание и съм солидарен с тях. Прави са, че държавата трябва много бързо и спешно да вземе мерки", коментира в отговор на журналистически въпрос за протестите за пътна безопасност в страната министър Иванов. Той обясни, че в тази връзка е и работното съвещание, на което да се набележат поисканите мерки. На въпрос за поисканите оставки на ръководството на АПИ, министърът посочи, че докато то изпълнява своите ангажименти и не прави грешки, ще продължи да работи. "Много е трудно, и това бе отчетено на съвещанието - липсата на кадри в системата.
Масово напускат служители заради натиска, а ако тръгнем и да ги уволняваме, няма да има кой да направи разчетите кои дупки да се изкърпят и кои пътищата да се ремонтират. Има взискателност от моя страна и ако проверките установят допуснати нарушения, ще бъдат санкционирани съответните служители. Прокуратурата също има думата, ако установи виновен ще бъда безкомпромисен", категоричен бе министърът.
Дир.бг
Коментари
АМЕТ
КАТО СИ СТАНАЛ МИНИСТЪР НАМЕРИ СПЕЦИАЛИСТИ.ИМА ГИ В ЦЯЛАТА СТРАНА.НЕ МТЪНКАЙ.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Ей, пискащия форумец,
Сто пъти да напишеш една глупост с главни букви тя си остава глупост.
Хммм
Ами така си е. Никой не иска да учи инженерни науки, защото трябва да си напъва човек мозъка.
Малкото завършили специалисти ги вземат по частните фирми. А заради корупцията и некадърността в ръководните звена на държавните администрации, никой не ще да работи там. Остават само дъртаците, за които вече е твърде късно да започват отново на нова работа. И при докторите е същото. Та така.
Анонимен
"а ако тръгнем и да ги уволняваме, няма да има кой да направи разчетите кои дупки да се изкърпят"
Хаха,дайте ми асфалта и някои други безработни ще ги запълним перфектно.
Гаси бюрокрацията..
Анонимен
Преди години имаше един зам. министър председател от Шумен , който заяви : щом аз съм такъв да ти е -а държавата ! Сега е още по страшно.