Археолозите, които извършват разкопки под църквата на Божи гроб в Йерусалим, откриха находки, които предоставят убедителни доказателства за важен детайл от Новия завет: наличието на градина в близост до мястото на разпъването и погребението на Исус Христос.

Откритието дава категорично потвърждение на Евангелието на Йоан 19:41, където се казва: "А на мястото, където беше разпнат, имаше градина, и в градината - нов гроб, в който още никой не беше положен. Там положиха Исус."

Екипът, ръководен от професор Франческа Романа Стасола от университета "Сапиенца" в Рим, открива останки от маслинови дървета и лозя на възраст около 2000 години. Тези растителни останки - семена и прашец - са открити чрез археоботанически анализ, извършен върху почвени проби, извлечени от каменния под на църквата, съобщава Archaeology News.

Според християнската традиция Църквата на Божи гроб стои на мястото, където Исус е бил разпнат (известно като Голгота) и на близката му гробница, която днес е увенчана с едикула, построена през 1810 г.

"Археоботаническите находки бяха особено интересни за нас в светлината на това, което се споменава в Евангелието на Йоан", казва Стасола пред Times of Israel. "В Евангелието се споменава за зелена площ между Голгота и гробницата, а ние идентифицирахме тези култивирани полета".

Още Древни артефакти разкриват детайли за възхода и падението на Йерусалим
Древни артефакти разкриват детайли за възхода и падението на Йерусалим

Разкопките, стартирали през 2022 г., са най-мащабните археологически проучвания в църквата на Божи гроб от близо 200 години.

Проучването е в рамките на по-широк проект за реставрация, одобрен от трите религиозни общности, които управляват църквата - Православната патриаршия, Кустодията на Светата земя и Арменската патриаршия. Археологическите разкопки получиха лиценз от Израелската служба за антики, както се изисква от закона за всякакви разкопки в страната.

Начинанието бележи първия голям реставрационен проект в базиликата след последиците от пожар през 1808 г.

Мястото, на което днес се намира църквата, някога е било кариера, която по-късно е била обработваемо поле, а през I в. н.е. - погребално място, казва Стасола.

Археолозите откриват и находки като керамика, маслени лампи, стъкло и ниски каменни стени, разделящи градинските парцели, някои от които датират още от Желязната епоха. Всичко това свидетелства за широко развито човешко присъствие и поклонничество на мястото в продължение на дълга история.

Макар че ботаническите данни категорично показват, че тук наистина е имало древна градина, все още се извършва радиовъглеродно датиране, за да се потвърди точната възраст на останките.

За да осигурят максимален достъп до обекта по време на разкопките, Стасола и нейният екип разделят района на несвързани зони, като копаят една по една и покриват всяка от тях отново, преди да копаят в следващите.

Въпреки напредъка, разкопките са временно преустановени поради пристигането на християнски поклонници на мястото за Страстната седмица и Великден.

След като празниците приключат, Стасола и екипът ѝ ще възобновят разкопките на сегментирани части под пода на църквата. Те също така използват технологии като 3D картографиране и радар за проникване в земята в опит да реконструират обекта в цифров вид.

    "Въпреки че не успяхме да видим цялата разкопана църква с един поглед, новите технологии ни позволяват да реконструираме по-голямата картина в нашите лаборатории", каза Стасола.

    "Ако говорим за пъзел, бихме могли да кажем, че изравяме само едно парче наведнъж, но в крайна сметка ще имаме пълна мултимедийна реконструкция на пълната картина."

Построена през 335 г. от римския император Константин I, църквата на Божи гроб е смятана за мястото, където Исус е бил разпънат на кръст (Голгота) и погребан. Историческите сведения сочат, че по време на строежа работниците на Константин откриват стара гробница, която според мнозина е гробът на Исус. Към мистерията се прибавя и фактът, че наскоро археолозите откриха кръгла мраморна основа под Едикула - светилището, в което се намира гробницата - която ще бъде допълнително изследвана, за да се определи нейният произход.

Независимо от теологичните дебати относно истинското място на погребението на Исус, това археологическо откритие бележи важен етап в потвърждаването на топографията от Писанието.

Дир.бг