В понеделник китайският президент Си ще се опита да се възползва от объркването, което Америка внесе в световната търговска система, като предложи по-тясно партньорство със страни от Югоизточна Азия.

Той започва едноседмична обиколка в региона във Виетнам - страна, която през последните години се приближи по-близо до американската орбита, но въпреки това беше засегната от 46% мита от президента Тръмп миналия месец, пише The Times.

Оттогава Тръмп спря тези мита за 90 дни, но остави в сила допълнителни 10-процентни мита и предположи, че страни като Виетнам трябва да предложат на Вашингтон отстъпки, за да предотвратят повторното налагане на пълния размер през юли.

Си, който по-късно през седмицата ще пътува до Малайзия и Камбоджа, разговаря през уикенда и с президента на Индонезия Субианто, като заяви, че двете страни са „стояли заедно през дебелото и тънкото“ през годините.

Китай има исторически сложни отношения с много от своите съседи, както с условно комунистически държави като Виетнам, който беше подкрепян от бившия Съветски съюз, когато беше в конфликт с Китай, така и с тези, които получиха подкрепа от САЩ, включително Индонезия.

От края на Студената война обаче търговията започна да играе централна роля , въпреки че все още има спорове относно границите и контрола над Южнокитайско море.

Китай изпревари Съединените щати като най-големия търговски партньор на Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия (АСЕАН) през 2009 г. Оттогава обаче няколко страни се опитаха да се приближат към Съединените щати от страх, че ще станат твърде зависими от Китай .

По-специално Виетнам се превърна в алтернативен производствен център за американски компании, включително Apple, докато Камбоджа се превърна в голям износител на текстил, включително за Съединените щати. Износът за САЩ от Камбоджа се е увеличил повече от четири пъти от 2016 г.

За Тръмп обаче това означава, че тези страни просто са се присъединили към редиците на онези, решени да „ограбят“ САЩ. Камбоджа беше засегната от „мито на Тръмп“ от 49 процента, едно от най-високите в света, въпреки че е третата най-бедна страна в АСЕАН.

Първоначално Китай беше засегнат от 54 процента допълнителни мита, включително тези, които Тръмп вече беше обявил, но те бяха увеличени до 145 процента при ескалация на око за око. Късно в петък обаче Тръмп спря митата върху произведени в Китай телефони, лаптопи и друг внос на електричество .

Китай е притеснен от ефектите от новата търговска война, която Тръмп очевидно е решен да следва своя икономически модел, който се ръководи от производство и износ. Въпреки това, той вярва, че с директния износ за САЩ, който намалява в сравнение с този за други страни, той може да преживее болката, като същевременно спечели политически, заставайки като защитник на търговските нации на „глобалния юг“.

При друг взрив във Вашингтон в неделя, министерството на търговията призова Тръмп да последва спирането на митата върху електрически стоки, като се откаже от цялата политика.

Говорител каза, че тарифната политика „не само не е успяла да разреши никакви проблеми за САЩ, но също така е нарушила сериозно международния търговски ред, значително възпрепятствайки нормалните бизнес операции и потреблението на хората, като в крайна сметка е нанесло вреди на другите, без да има полза за себе си“.

По време на обиколката си Си вероятно ще се опита да увери съседите на Китай, че няма да бъдат залети с евтин износ, пренасочен от американския пазар. Той почти сигурно ще пристигне с подсладители - Виетнам търси китайски заеми, за да помогне за финансирането на трансвиетнамска железопътна линия, която ще се свърже със собствената мрежа на Китай по границата.

Днес.бг