Киев не е официално уведомен за промяната в българската позиция, а именно - че България се отказва да продава на Украйна двата ядрени реактора на АЕЦ "Белене", които страната искаше да използва за Хмелницката атомна електроцентрала. Това съобщават украинските медии, като цитират изявлението на вицепремиера Атанас Зафиров. Лидерът на БСП обяви, че решението е взето след консултация с коалиционните партньори. Последва коментар на българския енергиен министър Жечо Станков, че последната дума ще има българският парламент, който гласува и за продажбата.

От Министерството на енергетиката на Украйна са съобщили, че не са получили официална позиция от българското правителство по този въпрос, поради което "всякакви коментари са преждевременни", пишат украинският сайт "Суспильне новини" и държавната информационна агенция УНИАН.

"Украйна проявява интерес към закупуването на оборудване за дострояването на два енергоблока на Хмелницката АЕЦ в съответствие с решението на Върховната рада. Завършването на Хмелницката АЕЦ е важен проект за енергийната сигурност на Украйна. Убедени сме, че споразумението за закупуване на оборудване е взаимноизгодно за двете страни", са подчертали от украинското ведомство.

В същото време е цитиран депутатът от Радата Андрий Жупанин, който твърди, че България е поискала със 100 млн. долара повече, отколкото е изгодно на Украйна.

"България е поискала почти 700 млн. долара. Нашата страна настоява за 600 млн. долара", е заявил Жупанин. Поради факта, че все още не е договорена сумата на сделката, както и искането за разсрочено плащане, Украйна и България все още са в процес на преговори за закупуване на реактори за 3 и 4 блок на АЕЦ, уточнява украинският народен представител.

През 2023 г. България започна преговори с Украйна относно продажбата на оборудването за АЕЦ "Белене". Украинската страна планира да използва реакторите за разширяване на атомната електроцентрала в Хмелницки.

През април 2024 г. кабинетът в Киев внесе във Върховната рада проект на закон за изграждането на енергоблокове 3 и 4 на Хмелницката АЕЦ, чийто строеж е замразен през 1990 г. Министерството на енергетиката на Украйна тогава съобщи, че проектът ще бъде реализиран изключително за сметка на компанията "Енергоатом", с кредити и без използване на средства от държавния бюджет на Украйна, припомня хронологията УНИАН.

През юни 2024 г. българският парламент реши да удължи с още 6 месеца срока за преговори за продажбата на двата реактора и съпътстващото оборудване. На 11 февруари 2025 г. Върховната рада одобри законопроект, който позволява на компанията "Енергоатом" да придобие двата реактора, за да довърши Трети и Четвърти блок на Хмелницката АЕЦ. Законът беше подписан от президента Володимир Зеленски през март.

дир.бг