Прокуратурата е осъдена да плати обезщетение от 50 000 лева на бившия министър на отбраната Николай Ненчев.

Това става ясно от решение на Софийския градски съд (СГС), където Ненчев е завел иск за 200 000 лева срещу държавното обвинение, показа проверка на "Лекс". Той е заради делото за ремонта на руските изтребители "МиГ", по което Ненчев беше съден и оправдан преди 4 години.

Разследването срещу бившия военен министър започна през 2016 г., като прокуратурата го обвини за продължавано престъпление по служба, защото вместо да изпълни договорите за ремонт на самолетите с руския производител, той сключил друг договор с Полша. Според обвинението целта му била да причини вреди за руската компания "РСК МиГ" за над 48,5 млн. лева, които се явяват пропуснати ползи.

След това Ненчев беше оправдан на три инстанции, като още в присъдата на градския съд съдия Петър Стоицев подчерта, че бившият министър не е извършил престъпление, а е "избрал по-малкото зло", като е сключил значително по-изгоден договор. В мотивите към присъдата си той беше заявил, че Министерският съвет осъществява външната политика на страната и е негово решението с кои държави какви отношения ще поддържа, както и да намали военното сътрудничество с Русия и това не подлежи на съдебен контрол.

Само в съдебна фаза процесът обаче продължи повече от 4 години, тъй като прокуратурата протестира всяка от оправдателните присъди, а сега Ненчев твърди, че е преживял много тежко тези години, в които се страхувал, че може да бъде несправедливо осъден, чувствал се унизен, сринат професионално и без шанс да продължи политическата си кариера, а близките му се отдръпнали. Затова той иска от съда да му присъди обезщетение от 200 000 лева за неимуществените вреди от незаконното обвинение. Показания по делото са дали дъщеря му и негова близка от БЗНС.

Дъщерята свидетелства, че всичките ѝ познати и съученици знаели, че срещу баща ѝ се води дело, съседите не искали да говорят с него, а дори тя се усъмнила, че е възможно баща ѝ да е извършил престъпление, защото отначало не вярвала, че може да се повдигне обвинение на някой, за нещо, което не е извършил. Брат ѝ пък загубил всякакъв респект към баща им и двамата преустановили отношенията си.

Колежката на Ненчев от БЗНС обяснява, че е присъствала в последното заседание по делото, в което прокуратурата поискала да му бъде наложено наказание от 8 години затвор при строг режим и казва, че в онзи момент Ненчев бил много отчаян и споделил, че ако се наложи да отиде в затвора, не знае как ще го преживее. Съдът се съгласява, че в случая бившият министър е изпитал основателен страх, че може да бъде осъден.

"Приема се, че наказателно отговорните лица по принцип следва да бъдат респектирани в достатъчна степен от строгостта на предвидените наказания, както и от възможността, да им бъде наложено наказание, поради което страхът от наказателно преследване е обичаен и естествен, присъщ на всеки разумен правен субект - независимо от субективното му убеждение за виновност или невиновност по повдигнатото обвинение", пише по този повод съдия Стефан Кюркчиев.

В решението си той подчертава, че Ненчев е бил обвинен за престъпление, извършено в качеството му на министър на отбраната, който е натоварен с голямо обществено доверие и изисквания за висок морал и стриктно спазване на закона. За това съдът посочва, че в такива случаи незаконното обвинение води до сериозен интензитет на нанесената вреда, на честта, достойнството и доброто име на Ненчев, каквото до онзи момент е имал в обществото.

Градският съд приема, че заради делото бившият министър е загубил обществена подкрепа и доверието на съпартийците си в БЗНС, но не се съгласява, че това е било решаващо за политическата и професионалната му кариера, като отбелязва, че в момента той е временно управляващ посолството на България в Украйна.

"Съдът намира, че не следва да се приема, че като пряка последица от поведението на органите на Прокуратурата е била засегната значително професионалната кариера на ищеца, а още по-малко, че същата е била съсипана, каквито са твърденията на ищеца", се казва в решението.

В него съдът отбелязва и широкото разгласяване на случая, което е допринесло за уронване на престижа на Ненчев, но преценява, че справедливото обезщетение за бившия министър е 50 000 лева.

Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.

Делото за ремонта на изтребителите беше втори процес срещу Николай Ненчев, който през 2018 г. беше напълно оправдан и по обвинение в в допустителство по служба, защото допуснал негов подчинен да извърши престъпление по служба във връзка с договор за изработка на армейски униформи. Това дело приключи за година на три инстанции, като накрая и прокуратурата не поддържаше обвинението пред Върховния касационен съд.

Дир.бг