Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на председателя си доц. д-р Ана Джумалиева, свързан със случая с премахването на част от незаконните постройки в столичния кв. "Захарна фабрика" в район "Илинден", въпреки че Европейският съд по правата на човека наложи миналата седмица временна забрана за това. Това се посочва в прессъобщение на институцията.

Образувано е производство в КЗД за множествена дискриминация по защитените признаци "етническа принадлежност", "лично положение" и "имуществено състояние", отбелязват още от комисията, цитирани от БТА.

Събарянето на незаконни постройки в ж.к. "Захарна фабрика" започна на 15 април. Заповедта за премахването им е от 2016 година, но едва сега се пристъпи към реални действия.

От районната администрация казаха, че процесът по събаряне е изцяло координиран, а семействата, които живееха в незаконните постройки, вече са се изнесли и са настанени в алтернативни жилища.

В позиция във Фейсбук кметът на район "Илинден" Емил Бранчевски припомни, че според заповедта на Столична община сградите, които бяха съборени, са опасни за живота и здравето на хората и е имало риск да се срутят.

Бранчевски уточни, че 6 семейства са настанени в общински жилища, други 9 души са настанени в Център за временно настаняване в квартала, а едно семейство е в дом за закрила на детето.

Двама души са в здравни заведения, а няколко възрастни са преместени в специализирани домове. "Има жители, които са поискали да им съдействаме в намирането на квартири под свободен наем, което сме направили", обяснява Бранчевски.

"Категорично заявявам, че няма нито едно лице, преместено или настанено в друг район на Столична община. Всички предложения за настаняване са били отправени към самите засегнати, включително и към лица, които на живо в национален ефир отказаха предложените им възможности", коентира кметът.

Той коментира и мерките, разпоредени от Европейския съд по правата на човека, като посочва, че жалбоподателите никога е са имали адресна регистрация в кв. "Захарна фабрика", а са жители на други райони.

"Това поставя под въпрос достоверността на жалбата и води до основателни съмнения за манипулативни твърдения, представени пред съда в Страсбург", категоричен е районният кмет. Бранчевски напомни още, че заповедта на общината не вменява задължение на районната администрация да осигурява жилища на обитатели на незаконни постройки, но кметството е проявило отговорност и хуманност. "Призовавам всички институции и медии към обективност и избягване на излишно политизиране на тази чувствителна за обществото тема", апелира Бранчевски.

Ден по-рано стана ясно, че жителите на кв. "Ботунец" не желаят на тяхна територия да бъдат преместени обитателите на съборените постройки в "Захарна фабрика". Категорично несъгласие изрази кметицата на район "Кремиковци".

В същото време жителите на кв. "Захарна фабрика" от години подават сигнали и се оплакват от тормоз, шум, кражби и мръсен въздух заради горене на отпадъци. Хората настояват пред всеки районен кмет неизменно незаконните постройки да бъдат съборени.

dir.bg