Неочакваното отслабване на щатския долар внезапно се превръща в проблем на останалата част от света, пише The Wall Street Journal.

За чуждестранните продавачи на всякакъв вид стоки, включително автомобили , коняк и шотландски туид, стръмният спад на долара е двоен удар, усложнявайки загубите, причинени от налозите върху вноса на президента Тръмп. За централните банки по света бързото укрепване на собствените им валути създава натиск за по-агресивно намаляване на лихвените проценти.

Американската валута възобнови бързото си отслабване в сряда , достигайки нови дъна спрямо еврото, британския паунд, японската йена и швейцарския франк. Спадът на долара е исторически , като ICE US Dollar Index, мярка за долара спрямо кошница от валути, се понижи с 8% тази година, най-лошото начало на година от 1995 г. насам.

Поради ролята си на основна валута, използвана за световната търговия и финанси, колебанията в долара имат значителни глобални последици.

Слабият долар прави печалбите, които чуждестранните компании печелят от техните подразделения в САЩ, по-малко ценни, когато се превърнат обратно в евро или йени. Това също прави стоките, които произвеждат, по-скъпи за американските потребители.

Очаква се японската Toyota да се сблъска с удар в печалбите от покачването на йената до 143 за $1 от 157 в началото на годината. От години слабостта на йената повишава рентабилността на Toyota и други големи японски износители.

В Европа валутните колебания вероятно ще засегнат резултатите при къщи за луксозни стоки като Prada и LVMH и продавачи на напитки като Campari и Pernod Ricard , според UBS .

Deutsche Bank намали прогнозите си за печалбата на компаниите в индекса Stoxx Europe 600 до 4% от 6%, позовавайки се на отслабването на търсенето и силата на еврото. Банката предупреди, че може да намали още един процентен пункт от прогнозата си за растеж, ако еврото остане на сегашното си ниво.

Спадът на долара беше изненада за мнозина. Икономическите учебници учат, че чуждестранните валути са склонни да отслабват, когато икономиките са засегнати от мита, което помага да се направят стоките по-евтини, за да се компенсира цената на налозите.

Вместо това инвеститорите реагираха на търговските политики на Тръмп напред-назад, като изхвърлиха активи на САЩ, отменяйки огромните залози, които направиха през последните години на идеята, че САЩ икономически ще засенчат останалия свят. Докато инвеститорите продават активи в щатски долари, те ги рециклират в родни валути, повишавайки стойността им.

Спадът на долара подхрани въпроси относно щетите за американската икономика от промяната на Тръмп в търговската политика и дали валутата ще остане убежище за инвеститорите във времена на пазарен стрес.

Белият дом изпрати смесени сигнали относно предпочитанията си за долара, но някои от икономическите съветници на Тръмп сигнализираха, че искат по-слаба американска валута. В миналото Тръмп твърдеше, че силата на долара е направила американските производители неконкурентоспособни и е подхранвала търговския дефицит, който той иска да изтрие с мита.

По-силните чуждестранни валути вероятно ще натежат върху вече анемичния растеж в Европа, Обединеното кралство и Япония. Обръщането на валутата вероятно ще означава по-малко и по-малко харчещи американски туристи, които се възползваха от силния долар през последните години, за да отидат на пътувания до места като Испания и Япония, стимулирайки по-широка активност.

Shaan Raithatha, старши икономист във Vanguard в Лондон, тази седмица намали своите прогнози за растеж в еврозоната за тази и следващата година. Той вижда растеж през 2025 г. само с 0,8% в сравнение с предишната му прогноза от 1% и 1% през следващата година от 1,6%. По-силните валути и тарифи също се очаква да намалят инфлацията в останалата част от света, за разлика от САЩ, където тарифите стимулират скок в инфлационните очаквания.

Европейската централна банка и Централната банка на Корея се очаква да осигурят намаления с четвърт пункт в четвъртък. Централната банка на Швейцария не е планирано да се срещне отново до юни, но някои инвеститори смятат, че може да доведе до спешно намаляване на лихвите, за да помогне за намаляване на валутата. Франкът се повиши с повече от 10% тази година спрямо долара, повишавайки спектъра, че страната ще се сблъска с дефлация, като същевременно направи по-скъп характерния й износ като часовници и високопрецизни машини.

Централната банка на Япония постави пауза в кампанията си за повишаване на лихвените проценти през март и инвеститорите намалиха залозите за бъдещи повишения на лихвите. Управителят на Японската централна банкаКазуо Уедаказа в сряда, че митата се доближават до „лош сценарий“, който може да накара централната банка да реагира.

Китай позволи на валутата си да се приближи до най-слабото си ниво спрямо долара от години. Някои на Уолстрийт се притесняват, че Пекин ще тласне юана още по-ниско, за да компенсира ефектите от търговската война, ход, който може да повлияе на финансовите пазари.

За чуждестранните фирми слабият долар допълва и без това мрачния икономически фон. Малките чуждестранни компании са особено уязвими. На изолирания шотландски архипелаг Външни Хебриди, спадът на долара спрямо паунда е друго главоболие за компаниите, които продават тъкани от туид, сьомга и едномалцово шотландско уиски в Америка.

„Като производител на текстил, разчитащ на експортните пазари, справянето с по-слабия долар със сигурност ще усложни предизвикателството на търговията със САЩ през следващите месеци“, каза Маргарет Маклеод, главен изпълнителен директор на Harris Tweed Hebrides, фабрика, която тъче вълнените тъкани, отдавна свързвани с Великобритания.

Нейните продукти - както повечето вносни стоки от САЩ - сега включват 10% мита.

Dnes.bg