Партийният дом отново е ябълката на раздора заради символиката, която носи, въпреки че самите депутати избраха да се преместят там от историческата сграда на НС. След като петолъчката на върха на сградата беше демонтирана на 4 октомври 1990 г., престоя дълго време захвърлена в двора на Централната баня, а после беше преместена в соцмузея, гербът на Народна република България остана последният соцдетайл, но той, за разлика от звездата, е барелеф, изработен от камък. Планът беше на свой ред да бъде премахнат.

Председателката на Народното събрание Наталия Киселова обаче прекрати процедурата по демонтаж на герба над западната фасада на бившия Партиен дом, сега парламентарна сграда. Аргументът на парламентарната шефка е, че това е културна и архитектурна ценност, включена в Европейския културен маршрут и част от историческия център на столицата. Това става ясно от нейно писмо, изпратено до депутата от ПП-ДБ Мартин Димитров, който беше инициатор на свалянето на каменния герб.

Димитров коментира казуса пред Dir.bg, като припомни, че идеята му е била одобрена от предишния председател на НС Росен Желязков, който през 2023 г. е сформирал работна група и с участието на представители на Министерство на културата. Планът е бил временно старият герб над Партийния дом да бъде покрит с винилово платно, докато се изработи новият, тъй като се очаква, че това ще отнеме време.

Депутатът разбрал от Министерство на културата, че работната група е закрита и отправил въпрос към парламентарното ръководство.

Процедурата за временното покриване на каменния барелеф към този момент е била на етап съгласуване в Националния институт за недвижимо културно наследство.

Председателката на НС Наталия Киселова обаче я спира и подробно обяснява в писмото до Димитров, че е взела решението на база на становища на Националния институт за недвижимо културно наследство и Университета по архитектура, строителство и геодезия.

В отговора си до Димитров председателката на НС посочва, че становището на Националния институт за недвижимо културно наследство, е, че гербът не е единична недвижима културна ценност по смисъла на закона, но попада в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на недвижима културна ценност "Зона на исторически развилия се обществен градски център" и затова е паметник на културата.

Имотът попада в границите на археологическия резерват "Антична Сердика и средновековен Средец", добавя още Киселова сред аргументите да спре проекта.

Същевременно сградата, строена след 1945 г., е ярък пример за архитектурата на тоталитарното строителство през 20-ти век и е включена в идентификационната карта на "Ларгото на София", допълва тя. Според становището на НИНКН обектът е включен в Европейския културен маршрут и това предполага съхраняването му в максимална степен в неговия автентичен вид.

Институтът препоръчва широко обществено обсъждане относно планирания демонтаж на фасадните каменни фрагменти на сградата откъм Ларгото и изработване и монтиране на нов герб. Киселова посочва, че изразеното становище от УАСГ е в същата посока. В представената проектна документация не е посочена причина защо трябва да се закрива барелефът с винилово пано, пише още Киселова.

И допълва, че според становището на НИНКН временното закриване на автентичен художествен архитектурен елемент на сградата на НС с метална конструкция, водоустойчив шперплат и винил, имитиращ каменната зидария, е необосновано и недопустимо по отношение опазването на групова недвижима културна ценност.

Председателката на парламента уведомява депутата Мартин Димитров, че лично е разпоредила изтеглянето на проектната документация за временно покриване на барелефа с винилово пано и проектът е спрян.

Аргументацията на Наталия Киселова, че става въпрос за културна и архитектурна ценност, е нелепа, реагира Мартин Димитров, който не иска сърпът и чукът да останат на сградата на НС.

"Това е нелепо, защото сърповете и чуковете се свързват с едно минало време и те не могат да останат на официалните сгради на България. Могат да бъдат в Музея на социализма, но на сградите на Президентството, на Министерския съвет и на Народното събрание не може да има сърп и чук", възмути се Димитров пред Dir.bg.

"По тази логика може ли да има свастика на германския парламент?!", пита той и твърди, че Германия никога не би допуснала това.

"Време е да се разделим с тоталитарното минало!", отправи призив депутатът от ДБ и във видео във Фейсбук.

Дир.бг