Над една трета от американците са станали жертва на руска дезинформация и на други фалшиви твърдения, разпространявани онлайн. Това показва национално представително проучване на 1000 души, проведено между февруари и март 2025 г. от авторитетната агенция YouGov по поръчка на платформата за анализ и проверка на новини NewsGuard, съобщава "Форбс".

Участниците са били запознати с 10 широко разпространени лъжи — три от които с доказан руски произход — и са били помолени да посочат дали твърденията са "истина", "лъжа" или дали "не са сигурни".

Резултатите са тревожни: 78% от анкетираните са повярвали поне на едно от неверните твърдения, а по-малко от 1 на 100 души е успял да разпознае всичките 10 като фалшиви.

Най-опасните заблуди: Украйна, COVID-19 и руската пропаганда

Сред най-популярните неверни твърдения са:

  • Че до половината от помощта на САЩ за Украйна е открадната от украински официални лица — на това са повярвали около 25% от участниците.
  • Че Украйна е продавала на "Хамас" оръжия, дарени ѝ от САЩ — на това са повярвали повече от половината от анкетираните.
  • Че ваксините срещу COVID-19 са убили между 7,3 и 15 милиона души по света — една пета вярват в този напълно опроверган мит.

NewsGuard обяснява, че твърденията за ваксините са базирани на "неверен анализ на данни от Системата за докладване на нежелани събития след ваксинация на САЩ (VAERS)". В анализа е замесен Едуард Дауъд, бивш портфолио мениджър в BlackRock, за когото NewsGuard уточнява: "Той няма медицинска експертиза и е разпространявал преди това неверни твърдения за ваксините."

Дезинформацията — надпартиен проблем, но с нюанси

Проучването показва, че доверчивостта към фалшиви новини е надпартийно явление — демократи и републиканци почти еднакво често вярват на поне една от лъжите. Но има разлика, що се отнася до руската пропаганда: 57,6% от републиканците са повярвали на поне една руска дезинформация, в сравнение със 17,9% от демократите и 29,5% от независимите.

Руската държава продължава да инвестира сериозни ресурси в информационната война срещу САЩ. През миналата година Министерството на правосъдието на САЩ обвини двама души за пране на близо 10 милиона долара през компания за създаване на съдържание в Тенеси, с цел разпространение на дезинформация за Украйна.

Пак през 2024 г. американските власти са конфискували 32 интернет домейна, използвани от руското правителство за опити за влияние върху предстоящите избори.

"Вътрешен планов документ на Кремъл посочва, че целта на кампанията е да бъде осигурен предпочитаният от Русия резултат на изборите", заявява тогавашният главен прокурор на САЩ Мерик Гарланд. "Домейните, които изземаме, бяха пълни с руска правителствена пропаганда, създадена за намаляване на международната подкрепа за Украйна, укрепване на проруски политики и интереси и за влияние върху избирателите в Съединените щати и други страни."

Анализаторите от NewsGuard обобщават ситуацията така:

"В битката между фикцията и реалността фикцията - голяма част от която е създадена от мощната руска дезинформационна машина — изглежда, че печели."

ClubZ