Руското военно разузнаване (ГРУ) е насърчавало кибератаки срещу френски обекти, включително саботаж на телевизионния канал "TV5 Монд" през 2015 г. и хакване на имейли на предизборния екип на Еманюел Макрон по време на кампанията за президентските избори през 2017 г., съобщиха днес френските власти, цитирани от Франс прес и БТА.

"Руското военно разузнаване (ГРУ) от няколко години използва хакерска група, наречен APT28, срещу Франция", заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро в публикация в социалната мрежа "Екс", като за първи път официално приписа тези кибератаки на руското разузнаване.

APT28, английски акроним на Advanced Persistent Threat ("Постоянна сериозна заплаха"), е руска хакерска група, добре позната на САЩ и страните от Европейския съюз, които вече наложиха санкции на свързани с нея физически или юридически лица. Според тези държави групата се опитва да повлияе на общественото мнение.

Изправена пред нарастващата интензивност на руската хибридна заплаха, Франция реши да оповести последните си разследвания, събрани в доклад на френската Национална агенция за сигурност на информационните системи (ANSSI), в който подробно са описани атаките, извършени между 2021 г. и края на 2024 г. Предишният доклад беше публикуван през октомври 2023 г.

"От 2021 г. насам APT28 е увеличила многократно мишените си: министерски структури, местни власти, но също и оръжейни и космически компании или икономическия и финансов сектор", обясняват френските власти във видеоклип, предназначен да повиши осведомеността на французите за тази заплаха и публикуван от Жан-Ноел Баро в неговия профил в "Екс".

Спортните организации, свързани с Олимпийските и Параолимпийските игри в Париж през 2024 г., също са станали обект на атака от страна на APT28, съобщи в изявление френското външно министерство.

Преди това "през 2017 г., в разгара на президентските избори във Франция, APT28 участва в мащабна хакерска атака" с цел да посее съмнения и да повлияе на общественото мнение, се казва във видеоклипа.

"Хиляди документи са откраднати и разпространени, с надеждата да се манипулират избирателите, но кибератаката се проваля и не оказва влияние върху изборния процес", допълни министърът, имайки предвид аферата "Макрон лийкс".

Хакването и публикуването на хиляди вътрешни документи от обкръжението на бъдещия президент Еманюел Макрон точно преди втория тур на президентските избори през 2017 г. в крайна сметка не му попречи да бъде избран, посочва АФП.

Известна още като "Фенси Беър" (Fancy Bear), APT28 беше обвинена и от американското разузнаване, че се е намесила в президентските избори в САЩ през 2016 г. в полза на Доналд Тръмп, като е пуснала в интернет десетки хиляди имейли от Демократическата партия и приближени на съперничката му Хилъри Клинтън.

Дир.бг