Победителите от Формула 1 да получават златни медали през следващия сезон, като световният шампион да се определя по това кой е спечелил най-много златни отличия, поиска шефът на Формула 1 Бърни Екълстоун. „Всички са съгласни с тази идея и подкрепят това предложение”, заяви британецът пред Ройтерс. „Убеден съм на 100%, че това е правилният начин. Смятам да убедя и пилотите”, добави още той. Идеята ще бъде представена пред ръководството на ФИА на следващата официална среща, която ще се проведе в Монако на 12 декември. Асоциацията на отборите на Формула 1(ФОТА), която представлява всичките десет отбора също очаква да се разисква този въпрос на следващото събиране. Екълстоун иска да се премахнат точките от шампионата, с което състезанията да станат по вълнуващи и драматични, както и да се накарат пилотите да се борят, а не да разчитат на тактически състезания, за събиране на точки и осигуряване на титлата. Пилотът на Макларън Люис Хамилтън, който стана най-младият шампион в историята на Формула 1 успя да вземе титлата си с разлика само от една точка пред конкурента си Фелипе Маса, след като завърши пети на последното състезание на Интерлагос. По системата на Екълстоун пилотът на Ферари, който завърши на първо място у дома в Бразилия би трябвало да бъде шампион, след като през сезона успя да завоюва шест победи в Гран При. По олимпийската система на Екълстоун на всяко състезание трябва да се присъждат златен, сребърен и бронзов медал, които да съответстват на 10, 8 и 6 точки. Тези, които завършат четвърти и надолу няма да получават точки, но мястото им в класацията ще се определя според финишите им. Точките обаче ще съществуват при надпреварата на конструкторите./БГНЕС