Рафаел Надал остава в борбата за първа титла в турнир от Големия шлем на твърди кортове, след като отстрани Фернандо Вердаско в епичен сблъсък, продължил 5 часа и 14 минути. В първия сет се стигна до тайбрек, който изненадата в тазгодишното издание на Аустрелиън Оупън Вердаско спечели със 7-4. Левичарят от Майорка взе втората част с 6-4, както и третата след 7-2 в тайбрека. В четвъртия сет отново нещата се решиха в тайбрек, спечелен от Вердаско със смазващото 7-1. Така се стигна до решителен пети сет, в който Надал успя да излъже съперника си в неговия край. При резултат 5-4 за 22-годишния Рафа, 3 години по-възрастния от него мадридчанин Вердаско допусна пробив. Надал поведе с 40-15 и се възползва от втория си мачбол, за да затвори мача. Досега Вердаско имаше само един спечелен сет от 6 мача срещу Надал, който в неделя ще излезе на "Род Лейвър Арина" за първа титла в Мелбърн. Негов съперник ще бъде Роджър Федерер, който ще гони изравняване на рекорда на Пийт Сампрас от 13 титли от Големия шлем. Вердаско и Надал влязоха в историята днес, след като изиграха най-продължителния мач на Аустрелиън Оупън. Предишната най-дълга среща се игра през 1991 г., когато Борис Бекер надви Омар Кампоресе за 5 часа и 11 минути, три по-малко от днешния сблъсък. /БГНЕС