Участващият с "уайлд кард" Григор Димитров поднесе голямата изненада в първия кръг на супертурнира по тенис на твърди кортове в Ротердам с награден фонд 1,445 милиона евро, отстранявайки 23-ия в световната ранглиста Томаш Бердих. 17-годишният българин се разправи с чеха в три сета 4-6, 6-3, 6-4 и може да получи възможността да премери сили със световния №1 Рафаел Надал, който в първи кръг играе с италианеца Симоне Болели. Родният тийнейджър победи 195-сантиметровия Бердих, който е спечелил 4 турнира на Мъжката тенис асоциация и има заработени близо 4,5 млн. долара от наградни фондове, след битка на корта, продължила 2 часа и 7 минути. Двубоят започна добре за Гришо, който на два пъти повеждаше в резултата. Големият опит на Бердих обаче му помогна да направи обрат и да спечели частта с 6-4. Във втория сет при резултат 3-2 за Димитров, той успя да пробие съперника си и да поведе с 4-2. След това българинът взе уверено двете си подавания, като се възползва от първия си сетбол и затвори частта – 6-3. В третия сет при 3-3 Григор направи изключително ценен пробив и поведе с 4-3. При резултат 5-4 българският суперталант получи възможност да изпълни два мачбола. Той се възползва от първия от тях и спечели мача, с което записа най-големия успех в кариерата си при мъжете. С класирането си за втори кръг Димитров заработи 45 точки за световната ранглиста и 14 550 евро, но най-голямата му печалба е очертаващия се сблъсък с първата ракета в света – испанският левичар Рафа Надал, който преди седмица спечели първия турнир от Големия шлем - Аустрелиън Оупън. /БГНЕС