България победи Беларус с 2:0 като гост в мач от група G на Евро 2008. Головете вкара капитанът Димитър Бербатов в 28-та и 47-та минута и запази шансовете си за класиране на еврофиналите в Австрия и Швейцария догодина. Това бе победен дебют на селекционера Станимир Стоилов. През целия мач българските национали упражняваха натиск и стояха по-добре на терена. Още от самото начало нашият тим имаше по-чисти положения. В самото начало Мартин Петров изпусна от пряк свободен удар, а капитанът Димитър Бербатов в 23-ата минута нацели гредата. След това обаче нападателят на Тотнъм не сбърка и в 27-ата минута откри резултата. Капитанът на националите направи невероятен пробив, мина през петима защитници на домакините и се озова на удобна стрелкова позиция. Оттам със силен фалцов удар не остави шансове на вратаря Жевнов и направи резултата 1:0. По този начин завърши и първото полувреме. Още в самото начало на втората част нашите направиха преднината си по-комфортна и на практика си осигуриха победата. Отново Бербатов реализира попадението. Мартин Петров напредна по левия фланг, стигна до аутлинията и оттам пусна пас на Бербатов, който беше на точката на дузпата и вкара с прецизен шут, като вратарят на домакините отново нямаше как да реагира. След този гол играчите на Беларус подобриха играта си и осъществиха няколко атаки, които обаче срещнаха сигурната българска защита и не се стигна до опасни атаки пред врата на Иванков. Нашите от своя страна намалиха темпото, но държаха положението под контрол. Българските национали използваха всяка възможност да контраатакуват и при един пробив на Христо Йовов за малко резултатът не стана класически. Футболистът на Левски напредна отдясно, навлезе в наказателното поле на Беларус, пусна топката успоредно на вратата на Жевнов, но защитата на домакините се справи и изби в корнер. Положения изпусна и героят Димитър Бербатов, който изпусна да запише хеттрик, но си свърши по перфектен начин работата, отбелязвайки двете попадения за нашия тим. В крайна сметка, с тези изключително важни три точки, нашите национали запазиха шансовете си за класиране на еврофиналите все още живи. За тази цел обаче избраниците на временния селекционер Станимир Стоилов ще трябва да повторят победата си и на мача в София на националния стадион “Васил Левски”, който ще се играе в сряда.