Световният номер 1 Рафаел Надал (Испания) победи миналогодишния шампион и 3-ти в схемата Новак Джокович (Сърбия) със 7:6 (7:2), 6:2 за 2:03 часа и спечели рекордната си четвърта титла в последните пет години от турнира от сериите "Мастърс" на червени кортове в италианската столица Рим с награден фонд 2,75 милиона евро. Това е трета поредна титла на червено за испанеца за последните три седмици, след като спечели в Монте Карло и Барселона. За Надал това бе 30-та поредна победа на клей от месец май миналата година. Тогава отново тук той загуби в първия кръг от Хуан Карлос Фереро (Испания). Надал водеше с 5:3 в първия сет, който започна с пробив, но Джокович изравни 5:5. Испанецът допусна пробив в 11-ия гейм и се стигна до тайбрек. В него Надал спечели със 7:2. Във втория сет първата ракета в света направи два пробива и стигна до крайния успех. Надал е първият тенисист с четири титли от турнира в Рим. Загубата е още по-неприятна за Джокович, тъй като от 11-ти май той ще отстъпи третото си място в световната ранглиста на Анди Мъри (Великобритания). Сърбинът, 21-годишен, е номер 3 от август 2007 година. Нетинфо