Шахтьор Донецк завоюва Купата на УЕФА, побеждавайки след продължения Вердер Бремен с 2:1 на финала, игран на стадион Шукрю Сараджоглу в Истанбул. От следващия сезон турнирът ще се провежда под ново име - Купа на Лигата. Първото полувреме на срещата започна с натиск на Вердер. Атаките на германците обаче се развиваха мудно, без свежи идеи, което ги правеше повече от предвидими. Усещаше се отсъствието на плеймейкърите Алмейда и (особено) Диего. Шахтьор прие играта в своята половина, търпеливо изчаквайки своя миг. И в 25 мин. той дойде - след бърза контраатака Луиш Адриано надбяга Фриц и Фрингс и технично прехвърли вратаря Тим Вийзе - 1:0 за Шахтьор. Вердер успя да се върне в играта само 10 минути по-късно след груба грешка на украинския вратар Андрий Пятов, почти съавтор на изравнителния гол на Налдо, паднал след изпълнение на пряк свободен удар от близо 40 м - 1:1. Оттук до края на полувремето инициативата премина в играчите на Шахтьор. Украинският тим продължи да е по-активният и в началните минути на втората част на мача. Само благодарение на вратаря си Вийзе, отразил с вещина няколко опасни удара, германците не инкасираха втори гол. Най-активни през тези минути бяха капитанът на Шахтьор Дарио Сърна и Фернандес. Постепенно Вердер изравни играта и дори наложи превес. Както и през първото полувреме, играчите на Шахтьор се окопаха в своята половина, разчитайки на контратаки. В 77 мин. Пятов се реваншира за грешката си от първата част, спасявайки стопроцентов гол след удар на току-що влезлия в игра Арън Хънт. Последните десетина минути от редовното време и двата отбора намалиха оборотите, очевидно пазейки сили за продълженията. Първото от тях започна със силен натиск на Шахтьор, който не след дълго даде своите плодове - с плътен удар в 97 мин. Жадсон отбеляза за 2:1, не без помощта на извънредно стабилния до този момент Вийзе. В търсене на изравнителен гол, Вердер пое инициативата, но играчите на Шахтьор бранеха победния резултат с хладнокръвие. В 99 мин. от антигерой вратарят Пятов се превърна в герой, изчиствайки със самоотвержен плонж топката от голлинията си. Пет минути преди края на второто продължение германците имаха претенции за дузпа, но реферът Луис Медина Канталехо, ръководил отлично мача, не се поддаде на симулациите им и не отсъди такава. В последните секунди той не се поколеба и да отмени гол на Вердер, тъй като преди топката да влезе в мрежата на Шахтьор Писаро безцеремонно повали украински защитник, попречвайки му да я изчисти. Последният съдийски сигнал дойде при непроменен резултат - 2:1 за Шахтьор. Така украинският тим завоюва последната Купа на УЕФА, записвайки най-големия успех в своята история. /БГНЕС