Барселона победи Манчестър Юнайтед с 2:0 на стадио "Олимпико" в Рим във финалната среща на Шампионската лига за сезон 08/09 година. Головете за успеха вкараха Ето`о и Меси. Финалът беше открит по бляскав начин и с изпълнение на Андреа Бочели. Самият мач започна без излишно разузнаване и още в първата минута Кристиано Роналдо изстреля снаряд към Валдес, стражът на каталунците не се намеси добре, но добавката на Парк не сполучи. Все пак "червените дяволи" спечелиха ъглов удар, след чието изпълнение не последва опасност. В седмата минута Кристиано Роналдо с далечен и силен удар се опита да тормози Валдес - несполучливо. В следващата минута отново португалският национал стреля неточно. Тогава дойде ударът на Барселона. В десетата минута Самуел Ето`о разпечати вратата на Ван дер Сар като финтира Видич и Карик отдясно и прониза мрежата на англичаните, откривайки резултата. В 16-ата минута Роналдо финтира Пике, който препречи пътя на португалеца към вратата и Бусака отсъди пряк свободен удар като вдигна жълт картон на футболиста на Барселона. Гигс обаче изпълни неточно свободния удар. В последните десетина минути на полувремето атаките се редуваха и пред двете врати. Повечето опасности бяха пред вратата на Едвин ван дер Сар, но каталунците не успяха да вкарат втори гол до почивката. През второто полувреме продължи откритата игра от страна и на двата състава. В 48-ата минута Анри елиминира Рио Фърдинанд и стреля отляво, но стражът на "червените дяволи" се намеси добре и отрази удара на френския нападател. Малко по-късно Иниеста беше повален непозволено и последва пряк свободен удар в полза на Барселона. Шави изпълни брилянтно удара, а кълбото намери лявата греда на Едвин ван дер Сар. В 55-ата минута Карик потърси Парк, но с веща намеса Пуйол изчисти в тъч. Между 63-ата и 65-ата минута Манчестър Юнайтед създаде числено превъзходство в половината на Барселона, за съжаление на феновете на отбора това не даде резултат. В 66-ата минута на мача Бербатов се появи на терена на мястото на Парк. Барселона узакони победата си в 70-ата минута. Меси получи добра топка след центриране отдясно на Шави и с глава наказа за втори път вратаря на Юнайтед. Малко по-късно Бербатов даде хубав пас в наказателното поле, а ударът на Роналдо беше избит в корнер, след чието изпълнение българският национал стреля неточно в аут. В заключителните минути Бербатов отново се отчете с удар към вратата на Валдес с глава, за съжаление неточен. Така след деветдесет минути игра Барселона спечели третия си трофей в Шампионската лига след 1992 и 2006 година, а Димитър Бербатов загуби своя втори финал в най-авторитетния европейски клубен турнир. ----- Шампионска лига по футбол, финал: Барселона (Испания) - Манчестър Юнайтед (Англия) - 2:0 (1:0) голмайстори: 1:0 Самуел Ето'о 10, 2:0 Лионел Меси 70 жълти картони: Жерар Пике (Барселона), Кристиано Роналдо, Пол Скоулс и Неманя Видия (Манчестър Юнайтед) стадион: Стадио Олимпико, Рим, 72 689 зрители съдии: Масимо Бусака (Швейцария) с помощници Матиас Арне и Франческо Бураджина. Четвърти съдия - Клаудио Чиркета Барселона - Виктор Валдес, Карлес Пуйол, Яя Туре, Жерар Пике, Силвиньо, Шави Ернандес, Серхио Бускетс, Андрес Иниеста, (90-Педро Родригес), Лионел Меси, Самуел Ето'о, Тиери Анри (72-Сейду Кейта) Манчестър Юнайтед - Едвин ван дер Сар, Джон О'Шей, Рио Фърдинанд, Неманя Видич, Патрис Евра, Андерсон (46-Карлос Тевес), Майкъл Карик, Райън Гигс (75-Пол Скоулс), Кристиано Роналдо, Джи-Сун Парк (66-Димитър Бербатов), Уейн Рууни.