Българският национален отбор по волейбол претърпя първо поражение като домакин в група "С" на юбилейното 20-то издание на Световната лига за мъже. Възпитаниците на италианеца Силвано Пранди бяха надиграни с 1:3 (16:25, 25:14, 24:26, 21:25) гейма от тима на Япония. В Двореца на културата и спорта във Варна, пред погледа на 2500 зрителите в зала "Конгресна", гостите надиграха категорично националите ни, които единствено във втората част на мача показаха стабилна игра и истинско желание за победа. Българските волейболисти започнаха неузнаваемо слабо срещата и началото се оказа кошмарно за "трикольорите". В първите минути на мача не само че липсваха силните атаки на Казийски, но за пореден път лошото ни изпълнение на сервис и колебливото посрещане даде сериозна преднина на гостите от Страната на изгряващото слънце. Момчетата на Пранди изглеждаха абсолютно безпомощни на терена и неточностите на Жеков и компания позволиха на противника да дръпне с 5 точки на второто техническо прекъсване - 16:11. След няколко разминавания на капитана Жеков с нападателите, треньорът на нашите прибегна до смяна и в игра влезе състезателят на Левски Сиконко Георги Братоев. Резервният разпределител обаче също не намери нужния синхрон, най-вече с центровете, разпиляната игра в нашето поле продължи и нито намесата на Тошко Алексиев, нито желанието на Пранди да съживи играта на нашите, помогна и гостите затвориха частта с унизителното 25:16. Ниските японци продължиха да преодоляват безпроблемно блокадата ни и във втория гейм на мача. Преднината, която имаха азиатците след 8:5, бе стопена по изключителен начин благодарение на пет поредни мощни начални удара на Матей Казийски. Усети се съживяване в нашия тим и бездушната игра от първия гейм бе заменена с демонстриране на истинско желание за победа, което бяхме свикнали да виждаме през последните години. С лекота и усмивки на лицата момчетата на италианския специалист Пранди показаха за първи път играта, с която бяхме свикнали да ги виждаме през последните години. Ролите на полето се смениха изцяло и "лъвовете" заслужено затвориха частта с категоричното 25:15. Нападателят Кунихиро Шимизу, който носи фаталния 13-ти номер, и днес бе най-резултатен в полето на противника, а в българския тим добро включване направи Мирослав Градинаров. Посрещачът, заменил Тодор Алексиев, бе горещо приветстван от публиката, тъй като е продукт на варненската школа. В третата част на мача разпределителят Жеков видимо увеличи височината на топката, което моментално се отрази на ефективността на атаката ни. Българите направиха разлика от 8:5 и 16:13, но след няколко добри атаки на гостите нервите в нашето поле се повишиха и отново разконцентрираха играта ни. В игра на нерви се превърна и краят на гейма, в който гостите, при атака аут на Градинаров, затвориха и тази част с 26:24. И в последната четвърта част на мача нашите показаха разколебана игра, а недостатъчно високите топки на Жеков се явяваха истински бонус за иначе ниската японска блокада. След 6:8 и 12:16 гостите придобиха още по-голяма увереност и самочувстивие, които им позволиха да затворят безпроблемно и тази част на 21 точки. Така България записа първата си загуба като домакин в Световната лига. Атанаска Спасова