С таен вот 9 от общинските съветници във Върбица върнаха на поста председател на местния парламент, сваления през месец март Кадир Хасан от ДПС. 8 общински съветници подкрепиха другия кандидат – Стоян Мушев от БСП.
Искането на 10 местни парламентаристи от ДПС и НДСВ за прекратяване на правомощията на избрания само преди 4 месеца председател Христо Татаров, беше разгледано на извънредно заседание на Общинския съвет във Върбица, което приключи преди броени минути. За свялането на Татаров от поста гласуваха 12 от общинските съветници. Това стана също с таен вот.
В местния парламент на Върбица се формира ново коалиционно мнозинство, съставено от съветници на ДПС и НДСВ. В опозиция остават ГЕРБ, към които преминаха двамата общински съветници от партия „Рома“ и БСП, към които се присъедини един от досегашните съветници на ДПС.
ШУМ.БГ
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
ЗАПАЛЯНКО
ЛИВЪРПУЛ КОГА ИГРАЕ
Запаленко
Санкционираха община Нови пазар.
ОбС в Нови пазар гласува корекция на общинския бюджет, приет на 29 януари 2010 г. Причината е, че сектор „Лоши вземания“ на Агенция САПАРД е изпратила „покана за доброволно изпълнение“ за сумата 85 115,57 лв. Парите за санкцията община Нови пазар осигури от резерва и утре , понеделник, ще бъдат преведени.
Сагата започна през септември 2009 г., когато община Нови пазар беше санкционирана с 1 милион 311 хиляди лева за нарушение по САПАРД, а изпълнителят „Пътища“ АД беше ощетен с 504 000 лв. Тогава стана ясно, че в списъка на лицата, за които има констатации на Агенцията за държавна финансова инспекция за нарушения при разходването на средства по програми на ЕС е упоменат Николай Ангелов Николов като временно изпълняващ длъжността кмет на община Нови пазар във връзка с проект по програма САПАРД, нарушил чл. 3 ал. 2 т. 3 и чл. 2 ал. 1 т. 2 НВМОП. Актът за установяване на административното нарушение 11010733 е от 29 май 2009 г. Главница на нередния разход 1 311 062,76 лв.
На 14 септември Васил Тонев – кмет на община Нови пазар, получи чрез нотариуса в града покана за доброволно изпълнение – погасяване на 1,3 млн. лв. в срок от 7 дни. След като изпрати възражение и свика по спешност председателския съвет на местния парламент, той проведе няколко работни срещи в столицата с Веселин Златев – съветник на премиера по въпросите на регионалното развитие, Гинка Чавдарова – изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в България, Меглена Плугчиева, Юлияна Николова – завеждаща звено „Контрол на еврофондовете“ в МС и др.
След завръщането си Васил Тонев обясни, че по време на местните избори през октомври 2007 година, заместник-кметът на общината Николай Николов, тогава временно изпълняващ длъжността кмет, е провел процедурата за строителен надзор за проекта за пътищата Нови пазар-Станата, разклонът за село Войвода и между селата Мировци и Писарево. Стойността на надзора е била 42 000 лв. А законът изисква при сума над 30 000 лв. да се проведе открит конкурс. На 10 октомври 2007 г. с управленски акт Николай Николов е изразил становище, че няма да прави открит конкурс за фирма за строителния надзор, на 16 октомври събира три оферти, а на 18 октомври сключва договор „Инж консулт проект“ ООД. В писмата до фирмите не се поставя условие, че надзорът трябва да е на стойност до 30 000 лв. Предварително предвидената сума за строителен надзор на обектите е 42 000 лв. Спечелилата варненска фирма сключва договор за 25 000 лв. без ДДС. В случая нарушението е, че не е проведен открит конкурс за участие на фирми. То е установено през май 2009 година от Държавната финансова инспекция и от ЕС поискали да се върне цялата сума за финансиране на проекта. С лихвите тя е 1,5 милиона лева, колкото са всичките собствени приходи за година на община Нови пазар. Тогава кметът поясни: „Процедурата за строителството на пътищата беше проведена в периода януари-февруари 2008 г. и спечели консорциумът „Пътища“ АД, в който участва и новопазарската фирма „Пътно поддържане“. Тогава Димитър Тадъръков – шеф на ДФ „Земеделие“, потвърди, че няма нарушения в проведените процедури и сключения договор. Получихме авансово плащане. Според мен и двете страни са виновни по случая – фондът и общината. Писмото е от 26 май 2009 г., изведено 3 дни по-късно – преди ревизията на процедурата за строителния надзор на обектите. Връчват го обаче на 14 септември, а констатациите са от 3 юни! Тогава Николай Николов е написал възражение. Сред 13-те общини с проблеми от този характер, има такива, които не са провели процедури за избор не само на строителен надзор, но дори и за изпълнител по ЗОП“.
През септември 2009 г. не открихме за коментар Николай Николов, но инж. Георги Григоров – управител на „Пътища“ АД в Шумен, тогава ни каза: „От август 2008 г. чакаме да ни преведат 504 000 лв. за реализирането на проекта. Лично ходих в ДФ „Земеделие“ миналата година. Смятаме по съдебен път да си търсим правата. Ние сме строители и сме правили пътища, от чиято стойност са ни отнети 25 процента. За целта аз съм теглил кредит. Не може да ни ощетяват по този начин, без да ни питат!“
На сесията края на миналата седмица съветниците и кметският екип дебатираха паричната санкция на община Нови пазар. В залата дойде и Николай Николов и настоятелно поиска думата, но му обещаха изказване в точка „Питания“ в края на заседанието. Той настоя и даде пример с инвеститорите, които се изказват по точки от дневния ред. Андрей Мойсеев – председател на ОбС, обясни, че те са потенциални партньори на общината, при това поканени от кмета, а гражданите се изказват в края на сесията.
Красимир Янков – съветник от Коалиция „Обединени за Нови пазар“, другият бивш заместник-кмет на общината от предишния мандат, определи санкцията като „извиване на ръцете“ и „некоректност от страна на държавата“. Според него процедурата не е нарушена.
Ивелина Кирчева от БСП поясни, че община Нови пазар не е в позиция, в която да може да обжалва санкцията. За такава процедурна грешка са санкционирани много общини в България.
Всичките 20 съветници в залата подкрепиха докладната за корекция на бюджета и превод на сумата. След заседанието кметът Васил Тонев обобщи: „След срещи в земеделското министерство си извоювахме дължимите 500 000 лв., с които сме ощетени по проекта. Доказахме го и ни обещаха превод от държавния бюджет, но кога – не се знае. Вероятно през второто полугодие. Тогава ще преведем парите на изпълнителя „Пътища“ АД, за които той имаше намерения да води съдебна процедура“.
наблюдател
кадирчо стегна ли си багажа от горското моето момче,билета ти е разписан,пазим ти място в общината,защото там ще има свобдни длъжности след като окошарят няколко видни фигури,може и кмет да те направим да надуваш тумбака като сефер.
неке
То това дето пишат за нови пазар май се случило и на община върбица по САПАРД - общината май че е злоупотребила с около 400 000 лв. по изпълнението на общинските пътища и ще трябва да възстановява парите на държавен фонд "Земеделие". Честито решетки на мехмедов и си е..............
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
1111
Трасето на подземния газопровод, кръстен на операта „Набуко“, преминава през водосборната зона на язовир „Тича“ и територия на „Натура 2000″, както и през 10 000 имота.
Мащабният проект за изграждане на газопровода „Набуко“, който ще премине и през България и е обявен от правителството за обект с национално значение, бе представен днес от изпълнителния директор на „Химкомплект инженеринг“ АД в София Димитър Богданцалиев и от директора на дирекция „Маркетинг и търговска дейност“ в дружеството Крикор Топанбашиян. Инвестицията за него е за 7.9 милиарда евро, годишният му капацитет е 31 милиона куб. м газ, който обаче е само 5 на сто от потребностите на Европа през следващите 20 години. За изграждането на газопровода е създаден консорциум с централа в Австрия и участието още на България, Румъния, Турция, Унгария, които имат равен дял по 16.66 на сто в уставния капитал. Те заедно, обаче, могат да ползват само 50 на сто от количеството природен газ, който преминава през тръбопровода. От наша страна акционер в консорциума е „Български енергиен холдинг“ ЕАД, а представителната фирма е „Набуко газ пайплайн България“ ЕООД. Първите доставки на газ се очакват най-рано през 2014 г.
Любопитен момент е, че акционерите преди общото си събрание са гледали във Виенската опера музикалното произведение „Набуко“ и затова на следващия ден са приели това име за газопровода, който тръгва от района на Каспийско море, пресича цяла Турция, минава през България, Румъния, Унгария и Австрия. Специално през нашата страна трасето е дълго 412 км. В Шуменска област то пресича община Върбица, като преминава през близо 10 000 имота в землищата на селата Нова Бяла река, Бяла река, Станянци, Менгишево и град Върбица. Общо дължината на отсечката на „Набуко“ в нашия район е между 13 и 15 км. Твърде тревожно е, че газопроводът минава само на километър разстояние от язовир „Тича“, като пресича водосборната му зона, а също и преминава през територия от европейската мрежа „Натура 2000″.
В България досега няма аналог изграждането на подобно трасе. Немски специалисти, които са включени в екип към консорциума, работят по проекта откъм неговата социална среда, за да се установи въздействието на обекта не само върху околната среда, но и върху населението, което живее близо до трасето. Това се финансира от Европейската банка за възстановяване и развитие, за да няма нарушения на нормите. Тръбата има гарантиран амортизационен срок от 50 години, нейният диаметър е 56 инча (1422 милиметра), със специална изолация. Всяка тръба е дълга 12 м, като е поставена в траншея с дълбочина 2.5 м, а над самата тръба остава още почвен слой от 1.5 м. Задължителното изискване, обаче, въпреки че тръбопроводът е изцяло подземен, над него да се отглеждат трайни насаждения, включително лозя, и да не се строят сгради. Всеки километър от тръбопровода струва 1.5 милиона евро. Отделно на всеки 25 км ще има изграден кранов възел, който ще бъде охраняем и разположен на един декар площ. Налягането в тръбата ще бъде 100 атмосфери, докато в сега ползваните от „Булгартрансгаз“ тръби налягането е 55 атмосфери.
„Съгласно Закона за енергетиката, правото на преминаване се обезвъзмездява еднократно по пазарни цени“ – каза Димитър Богданцалиев. Там, където се закупува имот за кранови възли и други надземни съоръжения, земята ще става собственост на „Набуко“. Процедурите по отчуждаване на имоти ще стартират през тази есен, строителните дейности ще започнат в края на 2011 г. Забранителната зона обхваща 200 метра от двете страни на тръбата.
Според специалистите от „ВиК-Шумен“ и РИОКОЗ проблем е преминаването на газопровода толкова близо до язовир „Тича“, който снабдява с питейна вода близо 200 000 души от Шуменска и Търговищка област, тъй като законът не позволява прокарването на никакви тръби в санитарно-охранителната и във водосборната зони. Експертът от РИОСВ Десислав Милев дори допусна, че може да се стигне язовирът да получи забрана за водоползване. „По въпроса с язовир „Тича“ трябва да се прегледа законодателството в дълбочина, да се видят някои по-добри инженерни практики, да се използват тръби и съоръжения с увеличена якост, които са безрискови“ – каза Димитър Богданцалиев. Той обясни, че все още е възможно да се търси и промяна на трасето на „Набуко“, но обясни, че в южната част на страната газопроводът минава в непосредствена близост до много язовири и водоизточници. Според него, тръбопроводът е абсолютно безопасен. През следващите месеци предстоят няколко срещи с жителите на Върбица, на които ще бъдат дадени отговори на всички зададени въпроси
ЗАПАЛЯНКО
КОГА ЩЕ ИГРАЕ ЛИТЕКС
ЗА ЗАПАЛЯНКО
ПИТАЙ ЗАСПАЛИЯТ ТИ КМЕТ, МЕЖДУ ДРУГОТО ТОЙ ЗНАЕ ЛИ ДА РАБОТИ С КОМПЮТЪР?
наблюдателен
уплашиха се от камерите и се събраха до късно да умуват "ка- ме- ис".