Люис Хамилтън спечели първата си победа във Формула 1. Младият британец триумфира в едва шестото си състезание като състезателен пилот в световния шампионат. Първият тъмнокож състезател във Формула 1 бе най-бърз в състезанието за Голямата награда на Канада, белязано от множество катастрофи и неколкократно излизане на кола за сигурност на пистата. Състезанието на пистата “Жил Вилньов” премиан през много перипетии, като инцидентите помогнаха на някои от пилотите да се доберат до челните места, след като тръгнаха от по-задни позиции на старта. Така например, Алекс Вурц (Уилямс) стигна до подиума, въпреки че тръгна от 20-та позиция, а Хейки Ковалайнен е четвърти при 19-та позиция на стартовата решетка. Второ място за Поредното добро класиране за БМВ-Заубер през този сезон записа Ник Хайдфелд, наредил се втори след победителя Хамилтън. Съотборникът на Хайдфелд, - Роберт Кубица обаче едва се размина с най-лошото. Полякът катастрофира много тежко в 27-ата обиколка. Болидът му се блъсна в този на Ярно Трули, след което се превъртя във въздуха и се разби с една от предпазните стени. За щастие Кубица остана в съзнание и бе извозен в най-близката болница. Победителят Хамилтън сякаш бе единственият пилот, отървал се без някакви неприятности в надпреварата. Съотборникът му Фернандо Алонсо, след като получи наказание от десет секунди в бокса, а в края бе изпреварен от пилота на аутсайдера Супер Агури - Такума Сато. Това позволи на Хамилтън да поведе генералното класиране, с осем точки повече от Алонсо. На старта, двукратният световен шампион се опита да изпревари Хамилтън, минавайки напряко през тревата на първия завой, но това повече му навреди, отколкото да помогна и той бе изпреварен от Ник Хайдфелд. Дженсън Бътън отпадна още на старта, след като въобще не успя да потегли. По-късно Алонсо бе застигнат от Фелипе Маса и бе изпреварен, след като отново мина напряко през тревата. След катастрофа на Адриан Сутил (Спайкър) в 20-ата обиколка, на пистата за пръв път се появи кола за сигурност. Алонсо и Нико Розберг направиха глупостта в този момент да влязат в бокса, което е забранено от правилата, за което по-късно и двамата бяха наказани с 10 секунди принудително спиране в пит-стопа. Фелипе Маса и Джанкарло Фисикела пък излязоха от бокса в момент, когато светеха червени светофари и им бяха показани черни знамена, което означаваше дисквалификация и на двамата. Единствено Роберт Кубица не се подведе и остана на мястото си, докато светне зеленият светофар. Полякът обаче не знаеше какво го чака няколко обиколки по-късно. Пилотът на БМВ-Заубер претърпя една от най-тежките катастрофи във Формула 1 в последните години. Болидът му тотално се разби след сблъсък с Ярно Трули (Тойота) и остана само кокпита оцеля след превъртане във въздуха и удар в предпазната стена. Колата за сигурност отново се появи на пистата и разликите между пилотите бяха стопени. Първи продължаваше да се движи Хамилтън, следван от Хайдфелд и Марк Уебър. Няколко обиколки по-късно, и Кристиян Алберс отпадна, след като част от болида му се счупи. Отново кола за сигурност се появи на пистата, докато бъдат разчистени отломките от колата на холандеца. Това не бе последната дума на “Сейфти кар”-а, тъй като и Витантонио Лиуци завърши състезанието в предпазната стена. След последното рестартиране на състезанието, Хамилтън взе преднина пред Хайдфелд и я задържа до края. Алекс Вурц пък се качи на подиума, благодарение на това, че Рубенс Барикело трябваше да влезе още веднъж в бокса, докато австриецът бе избрал стратегия само с един пит-стоп. Четвърти и пети финишираха сънародниците Хейки Ковалайнен (Рено) и Кими Райконен (Ферари). Следващото състезание отново е в Северна Америка – на 17-ти Гран при на САЩ в Индианаполис. Класиране в Гран при на Канада: 1. Люис Хамилтън (Великобритания) Макларън Мерцедес1:44.11.292 ч. 2. Ник Хайдфелд (Германия) БМВ Заубер +4.3 сек. 3. Александер Вурц (Австрия) Уилямс Тойота +5.3 4. Хейки Ковалайнен (Финландия) Рено +6.7 5. Кими Райконен (Финландия) Ферари +13.0 6. Такума Сато (Япония) Супер Агури - Хонда +16.6 7. Фернандо Алонсо (Испания) Макларън - Мерцедес +21.9 8. Ралф Шумахер (Германия) Тойота +22.8 9. Марк Уебър (Австралия) Ред Бул - Рено +22.9 10. Нико Розберг (Германия) Уилямс - Тойота +23.9 11. Антъни Дейвидсън (Великобритания) Супер Агури - Хонда +24.3 12. Рубенс Барикело (Бразилия) Хонда +30.4. /БГНЕС