Челси спечели своя първи трофей за сезон 2009/2010, побеждавайки големия си съперник в Англия Манчестър Юнайтед във финала на Къмюнити шийлд къп след изпълнение на дузпи. Редовното време завърши 2:2, а при дузпите футболистите на Челси надделяха с 4:1. Това бе първи официален мач за "червените дяволи" след продажбата на Кристиано Роналдо, както и треньорски дебют за Карло Анчелоти като наставник на "сините" от Лондон. Двубоят започна с подчертано надмощие на Юнайтед, в чиито редици като титуляр започна и българинът Димитър Бербатов. Натискът на възпитаниците на Алекс Фъргюсън даде резултат в 10-та минута. Дълъг пас на Флетчър достигна до лявото крило Луис Нани. Португалецът овладя подаването, нахлу към средата на терена и прокара топката през купа от играчи пред вратаря на Челси Петер Чех за 1:0. Добрите минути за манчестърци продължиха, а фланговите атаки бяха сериозна заплаха за вратата на "сините". В 17-та минута триходова комбинация с участието на Бербатов завърши с удар отблизо на Парк Джи Сунг, но този път Чех показа позната си класа. В ответната атака и Дидие Дрогба от Челси опита изстрел, с който обаче не затрудни вратаря на Юнайтед в този мач Бен Фостър. Само секунди по-късно Димитър Бербатов не можа да преодолее Чех, след като опита да го пробие с диагонален шут от около осем метра. В края на първата част Челси се разигра и създаде доста напрежение пред неуверения Фостър. Лондончани бяха по-активни и през второто полувреме. Това даде резултат в 52-та минута. Тогава при едно центриране Бен Фостър и Дидие Дрогба се сблъскаха, за да остане топката на няколко метра пред опразнената врата. На точното място и в точното време бе Рикардо Карвальо, за когото това бе лесно попадение. Момчетата на Карло Анчелоти продължиха да натискат и стигнаха и до втори гол, който обаче породи много спорове на терена и със сигурност ще породи още в следващите дни. В 71-та минута Балак като че ли фаулира Евра в половината на Челси, но реферът Крис Фой остана безмълвен, а френския бранител - на тревата. Последвалата контраатака бе развита от Дрогба, който подаде на Лампард пред вратата на Манчестър. Последният шутира от границата на наказателното поле, Бен Фостър отклони топката, която срещна гредата, но в последствие премина голлинията - 2:1 за Челси. В 75-та минута Бербатов отстъпи мястото си на терена на Майкъл Оуен, а като резерва влезе и Райън Гигс. Точно той подаде в продължението на двубоя извеждащ пас към Уейн Рууни, който догони топката и с левия крак я прати в мрежата на Челси. Според регламента на финала победителят трябваше да се определи чрез изпълнение на дузпи. Петминутната пауза преди изпълненията от бялата точка бе използвана от мениджъра на Юнайтед сър Алекс Фъргюсън за бурен разговор с рефера Фой. При дузпите по-съсредоточени се оказаха избранниците на Карло Анчелоти. Лампард, Балак, Дрогба и Калу пратиха топката в мрежата на Бен Фостър, докато изпълненията на Гигс и Евра бяха спасени от Петер Чех. Единственият гол за Манчестър от дузпа вкара Майкъл Карик за крайният резултат - 6:3 (2:2 в редовното време и 4:1 при дузпите). Спортни.бг