България победи Латвия с 1:0 в приятелския мач, игран на Националния стадион "Васил Левски". На трибуните седнаха не повече от 1500 зрители, които проявиха интерес към подготовката на "трикольорите" за предстоящите квалификации за Мондиал 2010 срещу Черна гора и Италия. Това, с което феновете ще запомнят двубоя, е организационния гаф преди неоговото начало. Гостите от Латвия чуха откъс от своя химн, но нашите национали нямаха същата чест. След първите няколко думи на "Мила родино" звукът на стадиона секна, а смутените играчи продължиха да рецитират текста със съпровод от изпълнението на малцината по трибуни. Самият мач започна вяло, като първият удар към една от двете врати дойде в 10-та минута. Мартин Петров центрира в наказателното на латвийците, топката не бе добре изчистена и тя попадна на крака на Благой Георгиев. Шутът на Благо обаче бе блокиран и България спечели само ъглов удар. В 22-та минута националният селекционер Станимир Стоилов извърши принудителна смяна. Ивелин Попов почувства болки и отстъпи мястото си на терена на Валери Домовчийси. Домо имаше шанс в 34-та минута, но от 7 метра диагонално от вратата би в крака на вратаря Ванинс. Това бе положение, което може да се квалифицира като 100-процентово. Отново Домовчийски в 42-та минута имаше шанс да вкара, но отиграването в завършващата фаза бе слабо. Благой Георгиев проби отдясно и върна към Домо, който финтира пазача си. Опитът за прехвърляне на Ванинс обаче бе неуспешен. Латвийците пък отправиха само един точен удар за първите 45 минути. В средата на частта играч в червено изрита слабо топката към Николай Михайлов, за когото не бе предизвикателство да опази вратата си. През второто полувреме селекционерите Стоилов и Старковс направиха доста смени, които по-скоро раздвижиха играта. Направилият пореден блед мач за България Димитър Бербатов бе заменен от Димитър Рангелов. На терена се появиха още Пламен Николов, който замени Тунчев и Георги Сърмов, който влезе на мястото на Чавдар Янков. В 50-та минута Михайлов щеше да извади топката от мрежата си, ако Манолев не я бе изчистил акробатично от голлинията. До тази ситуация се стигна, след като нашите отново се оказаха зле подредени при статично положение. В 54-та минута обаче натискът на Българите даде резултат. След изпълнение на ъглов удар Пламен Николов скочи и създаде суматоха в наказателното на Латвия, а отскочилата топка бе вкарана от Рангелов за крайното 1:0 . Секунди по-късно и Мартин Петров опита шанса си, но шутът към далечния ъгъл премина в аут. След гола нашите отново свалиха темпото, а същото сториха и латвийците. Тяхната цел в днешната контрола бе да проверят дали могат да пресират и да вкарат гол в последните минути на мача. Така след 75-та минута играчите на Александър Старковс натиснаха нашите и ги прибраха в собствената им половина. Нито опитите на Латвия, нито контраатаките на България дадоха резултат и така приятелския мач завърши с победа за българския национален отбор с 1:0. Спортни.бг