България се класира за Световното първенство по волейбол в Италия, след като във втория си квалификационен мач момчетата на Силвано Пранди надиграха по категоричен начин Чехия с 3:0 гейма (25:15, 25:22, 25:14). Двубоят се игра пред около 3500 зрители във варненската зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта. След вчерашната категорична победа с 3:0 над Португалия, днес "лъвовете" излязоха на полето крайно концентрирани и показаха огромното си желание за победа още в първите минути на мача. След няколко силни изяви на Матей Казийски и капитана Владимир Николов, "трикольорите" поведоха с 8:4. В следващите минути заблестя блокадата на Андрей Жеков, който съумя на няколко пъти да спре силната атака на Давид Конечни. Втората техническа пауза дойде при благоприятния за нас резултат 16:7. До края на частта българите не срещнаха никакви трудности и затвориха гейма с категоричното 25:15. Във втората част чехите излязоха значително по-концентрирани. За разлика от началото на мача, в този гейм резултатът тръгна точка за точка, а неочакван ас на Христо Цветанов даде преднина на нашите за 8:7. Втората техническа пауза дойде с аванс за гостите - 16:15, а три великолепни изяви на Тошко Алексиев ни позволиха да поведем в самия край на гейма - 23:20. Чехите се опитаха да наваксат точковия пасив срещу своите съперници, но включването на Валентин Братоев и асът, който реализира, остави гостите безпомощни на полето след крайното 25:22 в полза на нашите момчета. В третия гейм чехите започнаха доста агресивно и затрудниха сериозно нашето посрещане с два мощни сервиса на Мартин Лебъл. Съпротивата на гостите, обаче, бе само до първото техническо прекъсване, когато "лъвовете" отново излязоха с точка преднина - 8:7. След почивката момчетата на Силвано Пранди заиграха изключително ефективно и мобилизирано и вървяха устремно към победата. Стабилния сервис и резултатната игра даде допълнителна увереност на "лъвовете". Усмивките по лицата на Николов и компания грейнаха след убедителното 16:11 в наша полза, а публиката видя момчетата, които бе свикнала да вижда в последните години. С блестящата си игра възпитаниците на Силвано Пранди заслужиха победата и в този гейм с 25:15 и след 3:0 гейма си осигуриха участие на Мондиал 2010 в Италия. По-късно днес играят Холандия и Португалия. Последните две срещи в групата са утре, като ранният мач е между Чехия и Португалия, а късният между България и Холандия. За световното се класират първите два тима от всяка група. Нетинфо