Барселона завоюва Суперкупата на Европа след 1:0 над Шахтьор (Донецк) в среща, играна 120 минути в Монако. Единственото попадение вкара резервата Педро Родригес в 116-ата минута на двубоя. През първото полувреме двата отбора не поднесоха никаква интрига на публиката в Монако. Каталунците стреляха само веднъж към съперниковата врата, докато "миньорите" така и не отправиха точен изстрел. В деветата минута Анри се освободи и стреля от 19 метра, но топката прелетя над гредата. В 33-ата минута каталунците стреляха за първи и единствен път за полувремето във вратата на съперника. След почивката донецкият тим минаваше центъра веднъж на десетина минути. Топката обикаляше около наказателното поле на Шахтьор, но ударите към вратата отново липсваха. В 55-ата минута Ибрахимович се извъртя и стреля с воле от дузпата, но това с нищо не промени нещата. В 71-вата минута Анри опита удар със задна ножица, но не уцели топката на седем метра от голлинията. В 76-ата Златан можеше да изведе Анри на идеална позиция, но задържа и стреля слабо. В добавените минути на редовното време Лео направи типичния си пробив между куп футболисти, който обаче беше блокиран. В продълженията Барса отново доминираше, като в 99-ата защитата на каталунците се препука, но Валдес спаси отбора си въпреки страхотната възможност пред Жадсон. Второто продължене започна доста спорно, след съдията не даде дузпа за Шахтьор. В 116-ата минута резервата Педро Родригес най-сетне получи пас от Меси и прати топката точно във вратата. Барселона - Шахтьор - 1:0 Барселона: Валдес; Алвеш, Пике, Пуйол, Абидал; Туре Яя, Чави Ернандес, Кейта; Анри, Меси, Ибрахимович; Шахтьор: Пиатов; Сърна, Кушер, Чигринский, Рац; Хюбшман, Олексий,Илсиньо, Вилиан; Луис Адриано, Фернандиньо; Жълти картони: Меси (Б); Сърна, Кушер, Илсиньо, Кобин (Ш); Съдия: Франк де Блекеере Стадион: „Луи II", Монако SPORTNI.bg