България откри европейското първенство по баскетбол с тежка загуба от домакина Полша. Въпреки огромното си желание да запишат победа още на старта, момчетата на Пини Гершон бяха надиграни от своя противник с 90:78 (32:21, 20:16, 23:21, 25:20) точки. Двубоят започна с минута мълчание, в памет на загиналите българи в трагедията на Охридското езеро. Началото на мача бе равностойно и с тактическо надиграване между двата тима. След 8:7 в полза на "Дружина полска" домакините започнаха да оказват сериозен натиск и да доминират в подкошието. Грешките в отбрана на нашите позволиха на съперника да дръпне в резултата с 15:9 и 17:12 минути преди края на първата четвърт. В последствие разликата скочи на 14 точки - 32:18, а до края на полувремето перфектните контраатаки на домакините увеличиха преднината им до 40:25. Треньорът на България Пини Гершон направи няколко смени и взе техническо прекъсване, но и това не спря устрема на амбицираните за краен успех домакини. Въпреки колебливата си игра, в последните минути на втората четвърт нашите показаха сравнително по-добра игра в атака, но тройка със сирената на плеймейкъра Дейвид Логан направи резултата 52:37 за Полша след 20 минути игра. Изключително силно представяне направи Михал Игнерски, който отбеляза четири тройки за своя тим само в първото полувреме. За нашите най-добър реализатор след тази част беше Деян Иванов с 11 точки. Третата четвърт се оказа най-равностойна като игра, въпреки че пасивът, който имахме, бе твърде голям, за да бъде стопен. Частта започна добре за българите, които вкараха пет безответни точки в първите две минути. Грешки на плеймейкъра Ърл Роуланд позволиха разликата отново да набъбне до 72:55. Пини Гершон смени тактиката и заложи на стрелба от дистанция, което съчетано с успешната борба под коша, се отрази добре на играта ни. Към края на четвъртината обаче, тимът ни отново започна с грешките в защита и пропиля позитивния ефект от устрема в началото. Българите показаха характер в четвъртата част и наказаха отпускането в полския състав, като скъсиха дистанцията до 7 точки- 72:79 6:40 минути преди края на срещата. Ърл Роуланд обаче пропусна в стрелбата от зоната за три точки в този момент и изпусна уникален шанс за връщане в мача. Грешките в отбраната и подобрената игра в защита в полския състав обаче върнаха самочувствието им, като в последните минути явно нервността беше взела връх, тъй като и двата отбора пропускаха стрелба след стрелба. В последните 5 минути поляците отново се разиграха и прекратиха устрема ни, оформяйки крайното 90:78. Дейвид Логан вкара 23 точки за домакините, а Михал Ингерски добави 22. Центърът Гортат, който не даде на нашите да мърдат под коша, завърши с 16 точки и 10 борби. За България Ърл Роуланд вкара 20 точки, а Деян Иванов остана с 18 точки и 5 борби. Най-добър под кошовете беше Васил Евтимов, който спечели 10 борби и ги добави към 7-те си точки актив. От 22:15 часа българско време е другата среща от нашата група, в която съперници са Турция и Литва. Нашите играят утре с Турция, а домакините от Полша- с фаворита и за краен успех на първенството- Латвия. Европейско първенство по баскетбол за мъже, първа среща от група D: Полша- България - 90:78 (32:21, 20:16, 23:21, 15:20) Вроцлав, Зала Стулеция: 7000 зрители състави: Полша: Михал Игнерски 22, Дейвид Лоугън 23, Марчин Гортат 16, Мачей Лампе 17, Лукаш Косарек 8 (Кшищоф Росик, Михал Хилински, Кшищоф Субарга, Симон Севчик 4, Роберт Витка) България: Деян Иванов 18, Ърл Роуланд 20, Филип Виденов 11, Васил Евтимов 7, Тодор Стойков 8 (Калоян Иванов 2, Чавдар Костов, Станислав Славейков, Стефан Георгиев 12, Божидар Аврамов) SPORTNI.bg