България постигна нова великолепна победа на Европейското първенство по волейбол в Турция. Нашите пречупиха Финландия с 3:0 (22, 15, 20), но по-важното е, че продължиха да играят вдъхновено и ефективно. Първият гейм бе най-драматичен. До неговата среда резултатът вървеше точка за точка. Всяко спечелено разиграване от страна на финландците водеше шестицата им до неудържима еуфория. Като се има предвид крайният резултат, става обяснима радостта на противника, че все още е "в мача". В тези начални минути Мико Ойванен от зона 2 завърши успешно няколко атаки, докато нашият плеймейкър Андрей Жеков разпределяше тежестта на играта по равно сред нашите нападатели. Финландците дори водеха при техническите прекъсвания съответно със 8:7 и 16:15. След това обаче нервите на противника не издържаха, а нашите влязоха в ритъм и заиграха своята игра. Две грешки на Финландия в атака донесоха равенство - 18:18, а последвалите ас на Казийски и два блока на Христо Цветанов ни донесоха преднина от две точки и геймбол. При последното разиграване Андрей Жеков хвана слабо българско посрещане над мрежата, оставяйки топката на ръката на центъра Цветанов - 25:22. В следващите два гейма българите се забавляваха, а радостните викове на финландците се превърнаха в мърморене и псувни. Втората част бе овладяна от нашите от самото начало, а играта на всички спореше във всички компоненти. Показателно е, че две грешки на Тодор Алексиев доведоха до смяна с Валентин Братоев. Това всъщност бяха единствените непредизвикани български грешки от атака в целия мач. Вальо Братоев пък се включи в мача със стабилно посрещане и тежък сервис. Двете технически прекъсвания дойдоха съответно при 8:5 и 16:12 за нас. Тройният ни блок печелеше точка след точка, като най-често топката се спираше в ръцете на Виктор Йосифов и Владо Николов. Пълното унижение за финландците дойде с последната точка. Лошо посрещане на противник изпрати топката на ръката на Братоев, който с мощна контра без блок застраши целостта на настилката в истанбулската зала - 25:15 Третият гейм също бе вълнуващ само в началото на втората му половина, когато нашите аристократично свалиха темпото. Преди това великолепният и днес Матей Казийски, подпомаган ефективно от Владо Николов и центровете Йосифов и Цветанов, завърши успешно всички подадени към него топки. С ас на Андрей Жеков нашите стигнаха до 8:7 и от този момент до края на частта държаха инициативата. Както и в миналите мачове на Европейското в Турция, така и в този срещу Финландия, българската защита бе на високо ниво и даде много възможности за контраигра. Тежките сервиси на Братоев пък разстроиха окончателно посрещането на противника, за да се даде възможност на тройната ни блокада на три пъти да "захлупи" нападателите на Финландия. След второто техническо прекъсване, дошло при 16:11 за нас, финландците успяха да вземат няколко поредни точки най-вече заради отпускане в нашите редици. Накрая обаче всичко си дойде на мястото и нашите "лъвове" затвориха частта с 25:20, а с това и мача. В другите мачове от днес Русия надделя над Сърбия с 3:1, а със същия резултат Холандия победи - Италия. Нетинфо