Българските национали по волейбол победиха и тима на Холандия с 3:1 (25:15, 26:24, 21:25, 28:26) гейма във втора среща от втората фаза на европейското първенство в Истанбул. Така България се класира на полуфиналите в надпреварата, където вече участие си осигури и тима на Русия. Момчетата на Силвано Пранди започнаха двубоя спокойно, без излишно напрежение, като от самото начало започнаха да затрудняват съперника със силен сервис. При разиграванията българите търпеливо изчакваха най-удобния момент за отбелязване на точка. Първото техническо прекъсване в мача бе при преднина за нашите в резултата от две точки - 8:6, а второто при четири - 16:12. След това българите бързо увеличиха разликата в своя полза до пет точки - 18:13, което накара наставника на "лалетата" да поиска прекъсване (б.а. първо в мача). То обаче нямаше никакъв ефект, тъй като след него България увеличи преднината си и в крайна сметка спечелиха гейма с убийствената разлика от десет точки - 25:15. Във втория гейм холандците започнаха да играят на ръба на риска при изпълнението на сервиз, а нашите допуснаха да им бъдат отбелязани няколко лесни точки. Това доведе до пет точки преднина за съперника, който се оттегли на първото техническо прекъсване с осем точки в своя полза срещу само три за нашите момчета. След подновяването на играта блокадата ни започна да работи по-добре и смъкнахме разликата до две точки. Въпреки, че бяха догонващи в резултата българите показаха "желязна" психика и в самия край на гейма обърнахме резултата в своя полза - 23:22. С перфекна игра в края успяхме да измъкнем и втория гейм - 26:24 и така поведохме в резултата с 2:0 гейма. В третата част на мача националният отбор на България отново показа истинското си лице и със спокойна игра се преборихме за резултат 8:7 при първото техническо прекъсване. Геймът вървеше точка за точка, но страхотните изяви на Валентин Братоев помогнаха на нашите да стигнат до преднина от три точки - 14:11, което накара треньора на противника да поиска прекъсване. То доведе до желания за холандците, които изравниха резултата до 15:15, но все пак при второто техническо прекъсване резултатът отново бе в наша полза - 16:15. В края на гейма "лалетата" успяха да се мобилизират и обърнаха резултата, стигайки до преднина от две точки - 19:21. Момчетата на Силвано Пранди този път не успяха да се върнат в мача и да спечелят гейма и двубоя и холандците спечелиха с 25:21 и общ резултат 2:1 гейма. Четвъртият гейм отново започна по-добре за съперниците от Холандия, които продължиха да рискуват с началния удар. Рискът обаче се оказа оправдан, тъй като сервисът им бе изключително ефективен и първото техническо прекъсване дойде при резултат 6:8 в полза на холандците. След това двубоят отново вървеше точка за точка, но в крайна сметка българите успяха да се преборят и при второто техническо прекъсване водеха с 16:15. В края на частта съперниците отново се бореха ожесточено за всяка точка, но българите се оказаха по - коравия отбор и спечелиха гейма с 28:26, а мача с 3:1. Sportni.bg