Петкратният шампион на Откритото първенство на САЩ Роджър Федерер се класира за полуфиналите на турнира след победа над Робин Сьодерлинг (Швеция) с 3:1 сета - 6:0, 6:3, 6:7(6), 7:6(6). Федерер стартира мощно и приключи първия сет за 25 минути, без да даде гейм на съперника. Швейцарецът бе категоричен и във втория сет, който спечели с 6:3. Постепенно Робин Сьодерлинг намери своя ритъм на игра, адаптира се към силния вятър и оказа сериозна съпротива на световния номер 1. В третият сет се стигна до тайбрек, в който Федерер поведе с 4:0 и изглежда бе на път да приключи мача с чиста победа. За учудване на публиката обаче Сьодерлинг успя да измъкне тайбрека с 8:6 и да се върне в мача. Федерер имаше проблеми и в четвъртия сет, който отново бе решен след тайбрек. Сьодерлинг имаше сетпойнт при 6:5, но Федерер показа защо е номер 1, като успя да обърне развоя и да затвори срещата с 8:6 в тайбрека. Победата над Сьодерлинг класира Федерер за 22-ия му пореден полуфинал на турнир от Големия шлем. "Това вероятно е едно от най-големите постижения в кариерата ми. Щастлив съм, че продължавам да го правя", каза 28-годишният швейцарец, който може да изравни рекорда на Бил Тилдън от 20-те години на миналия век, ако спечели шеста поредна титла на US Open. "Важното е, че съм здрав и това ми позволява да играя добре във важните моменти от мачовете. Щастлив съм, че спечелих, защото Робин започваше да играе все по-добре и по-добре с напредването на мача", коментира Федерер. На полуфиналите швейцарецът ще срещне четвъртия в схемата Новак Джокович, който победи Фернандо Вердаско (Испания) с7:6(2), 1:6, 7:5, 6:2. Джокович победи в първия сет след тайбрек, но Вердаско изравни след 6:1 във втория. Ключовият момент в мача бе в третия сет при 5:5, когато Новак Джокович направи пробив, след което затвори частта със 7:5. В четвъртия сет сърбинът спечели с 6:2 и се класира за полуфиналите на Ю Ес оупън за трети пореден път. Sportni.bg