На завършилото във Фермо европейско първенство по шахмат за юноши и девойки във възрастовите групи до 10, до 12, до 14, до 16 и до 18 г. България не успя да спечели медал. 30-те медала бяха разпределени между 14 страни, като 6 от тях се поздравиха и с шампионски титли (Русия -3, Полша и Израел – по 2, Франция, Унгария, Армения – по една). Сребърни и бронзови медали спечелиха още представители на Грузия, Холандия, Украйна, Испания, Германия, Азърбайджан, Беларус и Швеция. България беше представена с 14 състезатели (7 момчета и 7 момичета). Имахме свой представител във всяка от възрастовите групи, а при момичетата до 10 и до 14 г., както и при момчетата до 14 и до 16 г. имахме и по един допълнителен състезател. Сумарният баланс от всичките 126 срещи, които изиграха нашите състезатели, в цифрово изражение изглежда положителен : 59 победи, 48 загуби и 19 ремита. От гледна точка обаче на мястото, което ще заема всеки от състезателите в световната ранглиста след турнира, представянето може да се оцени като преминало „според очакванията” – никой от нашите представители няма да промени съществено своето място в ранглистата на ФИДЕ в резултат от този турнир. (Единствено Сашо Андреев при момчетата до 16 г. прибавя по-съществена сума – цели 32 ело-точки - към своя рейтинг, който досега беше нереално нисък) Най-висок личен резултат – по 6,5 т. от 9 – и най-челни места в крайното класиране в своите възрастови групи (съответно 7-мо място при момчетата до 14 г. и 9-то при момчетата до 16 г.) постигнаха мм Киприян Бербатов и Сашо Андреев. Двамата обаче стигнаха до този резултат по коренно противоположен начин. Докато Бербатов стартира блестящо (5 т. от в първите 5 кръга), а във втората половина на състезанието, когато вече мнозина го виждаха отново шампион или поне медалист, претърпя малко неочаквано две загуби с черните фигури, то Сашо Андреев започна със загуба и реми, и когато вече всички го бях отписали от борбата за челните места, той стигна в последните 4 кръга до 4 поредни победи, които и го изведоха до престижното 9-то място (това е високо постижение предвид 51-вото място, което той получи в стартовия списък по досегашното си място в световната ранглиста на ФИДЕ.) Тихомир Янев (набрал 6 т.) при момчетата до 18 г. беше един от малкото нетитулувани състезатели, които успяха да се промъкнат в челото на класирането. Нещо повече – в случай на победа в последния кръг, той можеше да заеме престижното 4-то място! Тихомир не направи нито едно реми, постигна 6 победи и допусна само три загуби – и трите срещу противници, които вече са придобили най-високото шахматно звание : гросмайстор. Тихомир Янев зае 15 място в група, в която имаше цели 29 състезатели, носители на международни титли: 4 гросмайстори, 8 международни майстори и 17 ФИДЕ-майстори. Съвсем естествено е Тихомир в близко бъдеще също да бъде удостоен с някоя от тези титли. Двама наши състезатели постигнаха по 5,5 т. – Александър Монев при момчетата до 14 г. и Мария Васова при момичетата до 12 г. В началните кръгове Монев не успя да преодолее съпротивата на редица противници, които заемат по-ниски места в ранглистата, допусна поредица от 3 ремита и това го лиши от шансове за челно класиране в неговата група. Много повече надежди ни даде блестящият старт на Мария Васова, която до средата на дистанцията беше начело в своята възрастова група. Поредица от загуби срещу представителки на мощната школа на страните от бившия СССР (грузинка и две рускини) обаче я върна много назад – на 19 място в крайното класиране. (Само половин точка повече щеше да я изведе на доста по-престижното 9-то място) Димитър Даскалов при момчетата до 12 г. и Полина Венкова при момичетата до 14 г. постигнаха по 5 т. от 9. Можем да съжаляваме, че Даскалов, който след 6-тия кръг беше достигнал до 2-ро място във временното класиране при момчетата до 12 г., в крайна сметка загуби и трите си оставащи партии, а това го върна 28 места назад. Общо четирима от нашите представители в отделни етапи от състезанието допуснаха подобни серии от по три поредни загуби – Евгени Генчев при момчетата до 16 години, Димитър Даскалов при момчетата до 12 г. , Мария Васова при момичетата до 12 г. и Йоана Костурска при момичетата до 18 г. И докато от Евгени Генчев и Йоана Костурска като дебютанти на международни първенства не е логично да се очакват високи резултати, то при Мария Васова и при Димитър Даскалов допуснатите поредни загуби лишиха България от надеждите за медал, които двамата състезатели даваха с представянето си до момента. С по 4,5 т. (или с 50% "успеваемост") завършиха трима наши представители: Николета Господинова при момичетата до 10 г., Владимир Петров при момчетата до 10 г. и Цвета Галунова при момичетата до 14 г. Повече се очакваше от Галунова, която има вече достатъчно опит в международни първенства, включително и високи постижения (като 8-мото място от аналогично първенство през 2007 г., когато се състезаваше при момичетата до 12 г.) Като цяло представянето на нашата група не е толкова лошо, като се има предвид, че най-ниският резултат, постигнат от наш състезател, е 3,5 т. от 9. В групите на други страни, с които можем да се сравняваме, има и по-ниски резултати: Турция има двама с по 3 т. и един дори с 2 т., Румъния и Сърбия също като нас имат поне по един състезател с 3,5 т., дори Русия има състезателка, постигнала само 3 т. Можем да си пожелаем на следващите европейски и световни първенства нашите състезатели, за да се почувстват и да заиграят действително като национални състезатели, да получат по-солидна подкрепа от институции на национално равнище (а не главно от семействата си, от клубовете и евентуално от общината, в която живеят, както е досега.) Sportni.bg