Експерименталната защитна формация на българския национален отбор провали усилията на офанзивните футболисти и стана главна причина за срамната загуба с 1:4 от Кипър в Ларнака. Това бе предпоследна квалификация за Мондиал 2010, след която нашият тим окончателно загуби и математическите си шансове за класиране на Световното в ЮАР. Двубоят започна добре за нашите, които имаха два поредни шанса да открият резултата. Капитанът Димитър Бербатов, който се раздаде максимално в този мач, опита да прехвърли с глава вратаря на кипърците Августи в третата минута, но безуспешно. В 7-ата пък скоростен пробив на Мартин Петров по лявото крило завърши с центриране към Благой Георгиев, който от десетина метра би в горната греда. В 12-ата минута българската защита допусна колективна грешка и бе наказана сурово от Костас Хараламбидис. Най-напред Костадин Стоянов не се ориентира и допусна бързо изпълнение на фаул в своята зона, а след това бе преодолян и с елементарен финт. Центрираната в нашето наказателно топка не бе изчистена от Пламен Николов, а Веселин Минев закъсня да покрие персоналния си противник Хараламбидис. Футболистът на Кипър отблизо вкара във вратата на Иванков, давайки ново самочувствие на своя отбор. Смутът в нашите играчи доведе до хаос в играта и още няколко чисти положения за съперника. В 20-ата минута Иван Иванов, който отказа да играе за младежкия национален отбор, защото нямал мотивация, допусна първата си груба грешка в мача. Той не можа да овладее подаване на Станислав Ангелов, което доведе до контраатака за Кипър. На нейния връх се оказа Хараламбидис, който напредна, пусна топката покрай вратаря Иванков и вкара втория си гол в мача. Последваха тежки минути за българския отбор, който бе спасен от ранен разгром от Димитър Иванков. Редките ни проблясъци завършваха с неточни удари, с изключение на шута на Димитър Бербатов в 45-ата минута. Капитанът на националния отбор отбеляза гол от ъгъла на наказателното поле след подаване на Станислав Ангелов. След почивката се отрки шанс България да изравни, но ударът на Благой Георгиев отблизо бе отклонен от вратаря Августи, а след това се отби и в страничната греда. Тази ситуация обаче предшестваше футболния апокалипсис за българския отбор. Тотален хаос в защитата, технически брак и физическа слабост характеризираха играта на представителния ни тим, който получи нови два гола и като по чудо не инкасира още. В 58-ата минута бе наказа втора от многото груби грешки на Иван Иванов. Защитникът на ЦСКА пропусна топката под крака си в наказателното поле, за да стигне тя до Михаилис Константину. Останал сам срещу Иванков за капитана на Кипър не остана нищо, освен да прати кълбото в мрежата за 3:1. В тези минути подкрепата на бековете на Левски и ЦСКА Веселин Минев и Костадин Стоянов към централната двойка бранители изчезна окончателно и домакините закономерно стигнаха до редица нови положения. При едно от тях Константину излезе сам срещу Иванков, но бе настигнат и блокиран от Пламен Николов. Сблъсъкът между тримата обаче доведе до контузията на нашия вратар, който бе заменен от Николай Михайлов. Това стана в 67-ата минута. В 76-ата минута Михайлов спаси удар на останалия сам срещу него Константину, но в 78-ата той капитулира след удар на Ефстатиос Алонефтис. Кипърският футболист очаквано бе останал сам срещу вратаря, измъквайки се от трагичната българска защита. До края на мача футболистите на Кипър се смилиха и не вкараха повече голове на България. В 85-ата минута Бербатов бе изведен от Мартин Петров, но в неудобна позиция. Лекият удар на Бербо бе уловен с лекота от противниковия страж, а в последните минути и нашият вратар Ники Михайлов се прояви, спасявайки няколко безобидни изстрела на кипърски играчи. Така България загуби с 1:4 от Кипър в Ларнака и се прости окончателно с Мондиал 2010. Sportni.bg