Цветана Пиронкова поднесе голямата изненада на турнира за Купата на Кремъл в Москва, отстранявайки с разгромна победа в два сета 6-0, 6-2 поставената под №1 Вера Звонарьова в мач от втори кръг. В първата част 22-годишната пловдивчанка буквално развинти именитата си съперничка, направи три пробива и спечели трите си подавания, за да вземе сета срещу седмата ракета в света със сензационното 6-0 само за 27 минути. След това Звонарьова беше равностойна на Пиронкова само в началото на втория сет. Първата ракета на България поведе с 3-2, след което рускинята потърси помощ от физиотерапевт заради проблеми с коленете си. Това не й помогна особено, защото в последвалия гейм Пиронкова направи първия пробив във втория сет, с който поведе с 4-2. В седмия гейм българската квалификантка спечели подаването си и поведе убедително с 5-2, след което отново проби сервиса на Звонарьова и затвори мача след 77 минути игра. С отстраняването на миналогодишната финалистка Пиронкова взе четвърти скалп на рускиня насред Москва. В квалификациите тя изхвърли представителките на домакините Алла Кудрявцева и Юлия Калабина, а в първи кръг от основната схема победи тенисистка №30 в света Анастасия Павлюченкова. С класирането си за четвъртфиналите Пиронкова заработи изключително ценни 120 точки за световната ранглиста, към които ще прибави още 20 от квалификациите. Благодарение на тях следващата седмица Пиронкова отново ще намери място в Топ 100 в световната ранглиста и трябва да задържи това класиране, за да избегне ситото на квалификациите за Аустрелиън Оупън през януари. В четвъртфиналите на Купата на Кремъл Цвети ще играе с украинката Альона Бондаренко, която победи Анна Чакветадзе със 7-6 (7-3), 6-3. /БГНЕС