Отборът на Реал Мадрид спечели титлата в Примера дивисион, след като постигна победа с 3:1 над тима на Майорка в среща от последния 38-и кръг на испанското футболно първенство.Реал взе рекордна 30-а шампионска титла с актив от 76 точки, колкото има и Барселона, но столичани са с предимство в директните двубои. Голмайсторът на тима Рууд ван Нистелрой спечели надпреварата при стрелците, като е начело в листата с 25 гола.Последен мач с бялата фланелка изиграха Дейвид Бекъм и Роберто Карлуш. Бившият капитан на английския национален отбор ще продължи кариерата си в американския Лос Анджелис Галакси, а бразилският защитник отива в турския шампион Фенербахче.Двубоят започна лошо за домакините, след като Фернандо Варела смълча препълнените трибуни на стадион Сантяго Бернабеу в 16-та минута, когато отбеляза гол за Майорка. Хуан Аранго изведе зад защитата на мадридчани Варела, който хладнокръвно преодоля Икер Касиляс - 0:1. Негативният развой на мача накара Фабио Капело да предпиеме смени, като една от тях бе Хосе Антонио Рейес, който замени Дейвид Бекъм и се оказа печеливш жокер за италианския специалист. В 66-та минута дошлият от английския Арсенал Рейес се появи на терена, а две минути по-късно изравни резултата, след като се възползва от пробив и центриране на Гонсало Игуайн. Десет минути преди края на редовното време Мамаду Диара отбеляза така нужното второ попадение. Полузащитникът прати коженото кълбо в мрежата с удар с глава след центриране от корнер. Две минути след това Рейес сложи точка на спора с втория си гол в мача с техничен удар от границата на наказателното поле за крайното 3:1. Барселона разгроми изпадналия Химнастик с 5:1 като гост, но остана на второ място. Карлес Пуйол, Джанлука Дзамброта, Роналдиньо и Лионел Меси (2) бяха точни за каталунците, а почетното попадение за домакините вкара Тобиас Гран. Отборът на българския национал Мартин Петров Атлетико Мадрид надви Осасуна с 2:1 като гост, но въпреки победата дюшекчиите остават извън местата даващи право на участие в европейските клубни турнири. Реал Мадрид и Барселона се класират директно за груповата фаза на Шампионската лига. Севиля и Валенсия, завършили 3-и и 4-и, ще играят квалификации за място в Лигата. Отборите на 5-о и 6-о място - Виляреал и Реал Сарагоса, както и Хетафе, който е на 9-о, но печели квота от турнира на националната купа, се класират за участие в турнира за Купата на УЕФА. Последните три отбора - Селта с наставник Христо Стоичков, Реал Сосиедад и Химнастик изпадат в Сегунда дивисион. На техните места влизат Реал Валядолид, Алмерия и Реал Мурсия.