Британецът Люис Хамилтън с Макларън-Мерцедес спечели състезанието от Формула 1 за Голямата награда на САЩ на пистата “Индианаполис”. Това е втора поредна победа за него, която го изведе на 10 точки пред Фернандо Алонсо в генералното класиране. 22-годишният пилот, който за седми път е на почетната стълбичка след седем старта във Формула 1, изпревари съотборника си и двукратен световен шампион Фернандо Алонсо, който остана втори. Трети се нареди бразилецът Фелипе Маса с Ферари, а четвърти е съотборникът му Кими Райконен. 19-годишният Себастиян Фетел, заменил Роберт Кубица в тима на БМВ Заубер пък финишира осми и стана най-младият пилот в историята на Формула 1, печелил точки. Хамилтън стартира перфектно за втората си поредна победа в Северна Америка (след Гран при на Канада) миналата седмица. Младият британец тръгна от пол-позишън и не изпусна лидерството до края ( с изключение на моментите, в които бе в бокса), въпреки опитите на Алонсо да го изпревари. Испанецът опита още на старта да мине пред съотборника си, но неуспешно. В следващите обиколки, първият тъмнокож пилот във Формула 1 поведе с около две секунди на Алонсо, а по-назад останаха Маса и Райконен. След първото посещение на пит-стопа обаче Алонсо се приближи плътно до Хамилтън и записа серия от много бързи обиколки. Въпреки това, британецът не се даваше на световния шампион. По-късно, грешка на Алонсо позволи на Хамилтън да диша малко по-спокойно. След вторите спирания в бокса, британецът отново бе със съвсем малка преднина пред съотборника си, но тя се оказа достатъчна, тъй като до края опитите на испанеца да го изпревари удариха на камък. Двойният успех на Макларън позволи на “сребърните стрели” да дръпнат с 35 точки преднина пред Ферари в генералното класиране при конструкторите – 106 точки за британския тим срещу 71 за италианския. Следващият месец, “Големият керван” се мести в Европа за Голямата награда на Франция на 1 юли. Класиране в Гран при на САЩ 1. Люис Хамилтън (Великобритания) Макларън-Мерцедес 1:31.09.065 часа 2. Фернандо Алонсо (Испания) Макларън - Мерцедес +1.5 секунди 3. Фелипе Маса (Бразилия) Ферари +12.8 4. Кими Райконен (Финландия) Ферари +15.4 5. Хейки Ковалайнен (Финландия) Рено +41.4 6. Ярно Трули (Италия)Тойота +66.7 7. Марк Уебър (Австралия) Ред Бул - Рено +67.3 8. Себастиан Фетел (Германия) БМВ - Заубер +67.7 9. Джанкарло Фисикела (Италия) Рено +1 обиколка