Отборите на САЩ и Мексико очаквано се класираха за финала на турнира за Златната купа на КОНКАКАФ, първенство на страните от Северна Америка, Централна Америка и Карибския басейн. Домакините от САЩ надиграха Канада с 2:1, като решиха мача още до почивката с попаденията на Франки Хейдук в 39-ата минута и Лендън Донован в 45-ата от дузпа. Канадците върнаха едно попадение 20 минути преди края на срещата чрез Йейн Хюми, а малко по-късно след червения картон на Майкъл Брадли, син на наставника на американците Боб Брадли, се вдигнаха на щурм. Тогава удари часът на съдиите. В продължението на редовното време Атиба Хътчинсън вкара изравнителен гол за Канада, но той бе отменен заради засада. Телевизионните повторения обаче показаха, че решението на реферите е погрешно, което прати америнакците на финала. В другия полуфинал, капитанът на Мексико Павел Пардо вкара в 70-ата минута с далечен удар победния гол срещу коравия тим на Гваделупа и влуди 50 хиляди мексиканци по трибуните в Чикаго. Очакванията за лесна победа на тима на Мексико не се оправдаха и фаворитът трябваше здраво да се изпоти, за да преодолее защитата на съперника и отличния им вратар Франк Грандел. Гваделупа номинално се води "задморски департамент" на Франция и заради това ФИФА разрешава на футболния тим на тази страна да играе само в регионални първенства, но не и на Мондиал. В това издание на турнира за Златната купа на КОНКАКАФ тимът на Гваделупа, чиито играчи се подвизават главно във френски отбори, показа, че не е за подценяване. В САЩ футболистите от бившата френска колония, водени от славния ветеран Жослен Англома, записаха паметни победи над финалиста Канада в предварителната група и над силния тим на Хондурас на четвъртфиналите. Отпечатване | Изпращане