България допусна първа загуба в Световната лига, след като отстъпи пред Полша с 1:3 (21, -19, -23, -23) във Варна. Така нашите отстъпиха лидерската позиция в предварителна група D. Утре от 17,30 часа е вторият мач между двата отбора. Загубата от Полша бе първа за нашия отбор в досега изиграните девет мача. Поляците пък нямат допусната загуба. Двубоят бе без значение и за двата тима, които отдавна са си гарантирали участието във финалната шестица на Световната лига, която тази година е в Катовице. Българските волейболисти започнаха неубедително мача и позволиха на поляците да поведат в резултата с 3 точки аванс. При 3:5 за гостите, последва серия от пет страхотни начални удара на Ананиев, които затрудниха максимално поляците и позволиха на българите не само да изравнят, но и да поведат с три точки в резултата. След това обаче волейболистите ни позволиха на поляците да реализират три безответни точки и да намалят разликата до една точка. Независимо от това, добрата игра на българите позволи те да се оттеглят при второто техническо прекъсване с четири точки аванс - 16:12. Оттук до края на гейма резултатът се движеше почти точка за точка, като българите успяваха да поддържат комфортния си аванс. В края на гейма треньорът Мартин Стоев пусна в игра капитана Пламен Константинов и центъра Красимир Гайдарски. Двата отбора започната изключително оспорвано втората част. Нашите дръпнаха с 2:0, последва изравняване и до второто техническо прекъсване при 8:7 за гостите резултатът се движеше точка за точка. В играта и на двата отбора обаче имаше много брак. Играта им основно не спореше при изпълнението на начален удар. Слабата игра на националите ни позволи на поляците да поведат с 4 точки - 7:11. Тази преднина гостите запазиха до второто техническо прекъсване - 12:16. Преди това треньорът Стоев потърси промяна в играта на българите и пусна Костадин Стойков. До края на гейма българите така и не намериха начин да противодействат на поляците, играха уплашено и логично загубиха с 19:25. Третият гейм също започна оспорвано и резултатът се движеше точка за точка, като бе изравняван седем пъти до първото техническо прекъсване, дошло при 7:8 за Полша. Играта на националите не вървеше, те често бъркаха и при началните удари. Колебливата игра принуди треньорът Стоев да пусне в игра Боян Йорданов малко преди второто техническо прекъсване при 13:16 за Полша. Включването на Йорданов, а малко по-късно и на Пламен Константинов, позволи на българите, които губеха с три точки, да изравнят при 22:22. Това обаче се оказа недостатъчно за спечелването на частта. Поляците победиха с 25:23. И през четвъртия гейм колебливите изяви на нашите волейболисти продължиха. След като резултатът бе изравняван три пъти в началото, подпомогнати от грешки на нашия отбор поляците дръпнаха с четири точки при първото техническо прекъсване. До второто прекъсване пасивът на българите бе три точки - 13:16. Успешната игра на гостите се дължеше основно на грешки на българите, а и на игрово предимство. Известно раздвижване на терена и сред 6000-те хиляди зрители по трибуните, сред които и президентът Георги Първанов, настъпи с появата на Иван Зарев на мястото на титулярния разпределител Андрей Жеков, който нямаше ден. До края на частта поляците успяваха да поддържат преднина от 2-3 точки, с което спечелиха гейма и съответно мача. След мача "Между втория и третия в света разликата в играта е малка. Направихме лош избор при разпределянето на ключови топки. Мачът беше тест за двата отбора на какво ниво се намираме, за да знаем какво ще търсим, за да навлезем в оптимално състояние за финалите на лигата. Не мисля, че може да се каже, че Андрей Жеков изигра един от най-добрите си мачове. Методи Ананиев беше сменен, защото загуби концентрация. Имахме нужда от по-добро посрещане. Опитваме се да вкараме всички играчи постепенно в най-добра форма, защото шестима души не могат да решат нищо. В момента имаме повече от шестима равностойни играчи. Рисковано беше, че пуснах в игра Иван Зарев, защото той има контузия. Дай Боже, утре да допуснем по-малко грешки", каза след срещата старши треньорът Мартин Стоев. "Поздравявам поляците за победата. Не беше най-красивият мач, който сме играли. Беше игра повече на нерви. Срещата се реши в края на третия и четвъртия гейм. Едно-две отигравания наклониха везните в полза на Полша. Двата отбора са много близки по сила и малките грешки правят големите разлики в такива мачове", коментира капитанът Пламен Константинов. "Мисля, че двата отбора показаха добър волейбол. Днес никой не игра на върха на възможностите си. Ние също не показахме най-доброто. Имаме уморени играчи и такива, които са с контузия. Бразилия, Полша и България, и на моменти Италия и Франция, показват най-добра игра във волейбола и са най-добрите отбори в света в момента", добави треньорът на гостите Раул Лозано. Нетинфо