Поставеният под номер пет в основната схема Анди Мъри победи хърватина Марин Чилич с 3-6, 6-4, 6-4, 6-2 и стана първият британец, който достига финал на Откритото първенство по тенис на Австралия от 33 години насам. Шотландецът, който ще срещне в битка за титлата победителя от мача Роджър Федерер - Жо-Вилфред Цонга, записа успеха си над Чилич за три часа и две минути. Джон Лойд бе последният тенисист от Острова, който игра финал в Мелбърн в далечната 1977 година, а последният британски шампион на "Аустрелиън Оупън" е Фред Пери, който вдига купата през 1934 година. Мъри ще се опита да стана първият тенисист от Великобритания, който да спечели турнир от Големия шлем, след като Пери триумфира през 1936 година на "US Open". Шотландецът ще играе на втори финал от турнир от Големия шлем, след като преди това загуби последния мач в Ню Йорк през 2008 година. Мъри освен това отмъсти на Чилич за загубата в четвъртия кръг на миналогодишното издание на Откритото първенство на САЩ. Поражението днес сложи край на серията от десет поредни победи на младата хърватска звезда през новия сезон, докато баланса на Мъри вече е девет победи и една загуба. БГНЕС