Канада разгроми Русия със 7:3 (4:1, 3:2, 0:0) и се класира за полуфиналите на турнира по хокей на лед на Зимната олимпиада във Ванкувър. Резултатът е повече от изнанадващ с оглед на представянето на двата отбора в първата фаза на турнира. След конфузната загуба от Словакия с 1:2 Русия победи Чехия с 4:2, като по този начин се нареди сред първите 4 най-силни тима, класиращи се директно за четвъртфиналите. В същото време Канада загуби от САЩ с 3:5, което наложи Кленовите листа да играят предчетвъртфинална квалификация срещу тима на Германия. Те дори смениха титулярния си вратар Мартин Брадюр с резервата Луонго, тъй като ветеранът бе посочен като основен виновник за неубедителното представяне на тима до тук. Още на мача срещу Германия, завършил с разгромното 8:2, обаче домакините показаха, че са се окопитили от загубата от САЩ и че тепърва набират скорост в турнира. В 12-ата мин. на първата третина на мача срещу Русия канадците вече водеха с 3:0 след голове на Гецлаф (2-ра мин., асистенция: Бойл, Пронгър), Бойл (12, Хийтли, Марлоу, при числено преимущество за Канада) и Наш (12, Тейвс, М.Ричардс). Руснаците успяха да върнат един гол чрез Калинин (14, Волченков, Фьодоров), но 2 мин. преди края на третината домакините забиха четвърти гол чрез Мороу (Бойл, Кийт). Невероятната им игра продължи и през втората част на мача, като в един момент резултатът набъбна до 6:1 след попадения на Пери (3, Гецлаф, Кийт) и Уебър (4, Тейвс, Игинла). Секунди след Уебър гол за Русия отбеляза Афиогенов (Ковалчук, Гребешков) за 2:6, но нов гол на Пери (Стаал, Гецлаф) в 9-ата мин. направи резултата 7:2 за Канада. Две минути по-късно, при числено преимущество за Сборная, Гончар (асистенция: Малкин) намали - 3:7. През третата третина мачът се доиграваше и в крайна сметка резултатът остана непроменен. За полуфиналите се класира и отборът на САЩ, който победи Швейцария с 2:0 (0:0, 0:0, 2:0) с два гола на Зак Парис в началото и в края на третата третина. Другите два полуфиналиста ще бъдат определени в четвъртфиналните мачове Швеция - Словакия (победителят среща Канада) и Финландия - Чехия (победителят играе със САЩ). /БГНЕС