Отборът на Аржентина надделя над тима на САЩ с убедителното 4:1 в среща от група С на южноамериканското футболно първенство Копа Америка, играна на стадион Хосе "Паченчо" Ромеро пред 40 000 зрители в Маракайбо. Така след изиграването на първите двубои от тази група на върха във временното класиране е Парагвай, който разгроми Колумбия с 5:0, втори са "гаучосите", трети Съединените щати, а четвърти колумбийците. Противно на очакванията отборът на САЩ успя да поведе в резултата още в деветата минута. Габриел Милито събори Еди Джонсън в наказателното поле и съдията Карлос Чандия отсъди дузпа, която потърпевшият превърна в гол - 0:1. Радостта на американците обаче бе кратка, тъй като само две минути по-късно Ернан Креспо изравни. След изпълнение на пряк-свободен удар от Рикелме, последва разбъркване пред вратата на Кейси Келър, а Креспо се оказа най-съобразителен и с шут отблизо намери мрежата за 1:1. Три минути преди края на първото полувреме Хуан Себастиан Верон отправи свиреп шут от далечно разстояние, който срещна напречната греда след добра намеса на Келър. Малко по-късно удар с глава на Креспо бе избит от голлинията от защитник на САЩ. След почивката възпитаниците на Алфио Базиле започнаха по-активно и резултатът не закъсня. В 64-та минута младата аржентинска звезда Лионел Меси изведе зад защитата Ернан Креспо, който прокара топката между краката на Кейси Келър за втория си гол в мача - 2:1. В 78-та минута появилият се през вторто полувреме на мястото на Естебан Камбиасо - Пабло Аймар сложи точка на спора, след като засече с глава центриране на Габриел Хайнце за 3:1. Пет минути преди края на мача друга резерва Карлос Тевес увеличи аванса на "гаучосите", след като се възползва по най-добрия начин от извеждащо подаване на Хуан Роман Рикелме и оформи крайния резултат 4:1. Отборът на Парагвай разгроми тима на Колумбия с 5:0 в първата среща от група С. След скучни 25-ет минути, в които двата отбора не успяха да създадат нито едно голово положение, Давид Фарейра бе съборен в наказателното поле на Парагвай и главният рефер на двубоя Жорже Ларионда от Уругвай посочи бялата точка. Последвалата дузпа бе изпусната от Алваро Домингес, който не успя да преодолее Хусто Вилар. Пет минути по-късно опитният нападател на германския гранд Байерн Мюнхен Роке Санта Крус откри резултата, след като бе изведен зад колумбийската защита и без проблеми излъга вратаря Мигел Калеро за 1:0. Трийсет секунди след началото на второто полувреме Парагвай стигна до второ попадение. Отново Роке Санта Крус бе в прегръдките на своите съотборници, след като успя да надбяга Иван Рамиро Кордоба и технично да вкара топката в обратния ъгъл на Калеро - 2:0. Десет минути преди края на редовното време Роке Санта Крус направи резултата класически с третия си гол в мача. Карлос Бонет проби по дясното крило и центрира в наказателното поле, където нападателят на Байерн надскочи Кордоба и с глава намери мрежата за 3:0. Пет минути по-късно влезлият като резерва през второто полувреме Салвадор Кабаняс покачи на 4:0 с удар от границата на наказателното поле, а в 88-та минута вкара втори гол за разгромното 5:0.