Роджър Федерер срещна доста проблеми в мача си срещу Флоран Сера, но въпреки това намери начин да стигне до победата и след 7:6(2) 7:6(3) си осигури място в четвърти кръг на "Мастърса" в Маями. Още от самото начало на двубоя двамата тенисисти трябваше да се справят с бурния вятър, но Федерер бе този, който се нагоди по-добре към неприятните условия за игра, проби подаването на противника си, а при 5:3 сервираше за първия сет, съобщи "Тенис кафе". Швейцарецът, който до този момент безпроблемно печелеше геймовете си, допусна изненадващ спад, Сера успя да върне пробива и малко по-късно се стигна до тайбрек. Французинът започна с минипробив и когато изглеждаше, че на хоризонта се задават сериозни неприятности за Федерер, последва феноменална игра на водача в световната ранглиста - страхотната защита на Роджър, комбинирана с някои спиращи дъха уинъри доведоха до спечелването на седем от следващите осем точки и швейцарецът поведе със сет аванс. Втората част започна с гейм в сметката на Флоран Сера, но Федерер отговори с четири поредни , повеждайки с 4:1. 29-годишният французин не се предаде, върна единия пробив, а при 5:4 стигна до две поредни възможности да върне и втория, последва страхотен форхенд по правата и равенството в резултата бе факт. В последвалия тайбрек Роджър Федерер отново се мобилизира, заигра на познатото ниво и след 7:3 точки сложи край на надеждите на французина, че може да стигне до изненадващ успех срещу водача в световната ранглиста. В следващия си мач швейцарецът ще срещне Томаш Бердих, отстранил с 6:4 7:5 Хорацио Зебалос. В друга приключила среща Марди Фиш се наложи със 7:5 6:3 над Фелисиано Лопес. Намиращият се на 101-о място в света американец отстрани Анди Мъри във втори кръг на турнира. Марин Чилич пък сложи край на участието на кипъреца Маркос Багдатис на Мастърса в Маями, побеждавайки го с 6:3 6:4. В четвърти кръг Чилич среща Фернандо Вердаско, който успя да преодолее Юрген Мелцер след 3:6 7:6(4) 6:1 и да продължи напред в турнира. Робин Сьодерлинг също се класира за следващата фаза на надпреварата, като финалистът от "Ролан Гарос" бе повече от убедителен в мача си срещу германецът Филип Петчнер, надигравайки го с 6:1 6:2 за малко повече от час. За следващия кръг на Мастърса в Маями се класира и Михаил Южни, който записа четвърта победа в трисетов мач през този сезон. Руснакът загуби катастрофално първия сет, но отново показа непримиримия си дух и след успех с 1:6 7:6(5) 7:5 срещу Станислас Вавринка си осигури място сред 16-е най-добри в Маями. Южни ще се изправи срещу Марди Фиш, отстранил със 7:5 6:3 Фелисиано Лопес.